Kiryakos Miçotakis’ten gülünç sav: Denizde on binlerce insanı kurtarmışlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77’nci Genel Heyeti’nde yaptığı konuşmada, Yunanistan göçmenlere yönelik insanlık dışı tavrına dikkati çekmişti.

Erdoğan, “Türkiye olarak biz, yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyılara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan Ege’yi bir mülteci mezarlığına çeviriyor.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, katıldığı Bloomberg yayınında, Erdoğan’ın açıklamasını kabul etmedi.

BM Genel Şurası’ndaki konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt vereceğini söyleyen Miçotakis, “Yunanistan’ı göç konusunda insanlığa karşı kabahatler işlemekle suçlamak akıl almaz bir şey.” tabirini kullandı.

“ON BİNLERCE İNSANI KURTARDIK”

Yunan güvenlik güçlerinin denizdeki göçmenlerin botlarını batırmaya yönelik teşebbüslerini görmezden gelen Miçotakis, “Denizde tehlikede olan on binlerce insanı kurtardık.” tezinde bulundu.

TÜRKİYE’YE KÜSTAH SUÇLAMA

Miçotakis, Türkiye’nin göçmenleri “silah” olarak kullandığını öne sürerek, “Onları cesaretlendirmeye çalışıyorlar, Yunanistan sonuna gönderiyorlar. Avrupa’ya itmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Yunanistan’ın hudutlarını koruduklarını ve “temel haklara hürmet gösterdiklerini” anlatan Kiryakos Miçotakis, şöyle dedi:

“Türkiye’nin bize parmak sallamasını kabul etmektense, bu sorunu çözmek için Türkiye ile birlikte çalışmalıyız.”