Kira artışına yüzde 25 hudut getiren düzenleme Meclis’te kabul edildi

TBMM Genel Konseyi’nde kira artışlarına yüzde 25 hudut getiren önerge kabul edildi.

Kira artış oranına yüzde 25 hudut getiren önerge Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

ZAM ENFLASYONA ENDEKSLİYDİ

Kira artış oranı olağan kaidelerde 12 aylık tüketici enflasyonun ortalamasına nazaran belirleniyordu. Lakin enflasyonun gittikçe yükselmesi nedeniyle kiracılar da yüksek artırımlarla karşı karşıya kalmıştı.

Mayıs’ta yıllık tüketici enflasyonu yüzde 73,50 ile 1998 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek düzeye çıkmıştı. Buna nazaran Haziran ayında yeni kira kontratı yapacak vatandaşlar için artırım oranı yüzde 39,33 olmuştu.

Son periyotta yaşanan fahiş kira artışları nedeniyle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında üç bakanlığın temsilcileri mayıs sonunda toplantı gerçekleştirmiş ve yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı.

KİRALAR SERT YÜKSELİYORDU

TÜİK’e nazaran son bir yılda kira artış oranı yüzde 20 olmuştu.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Kiralık Konut Piyasası Görünümü raporuna nazaran ise Türkiye genelinde nisan ayında yıllık ortalama kiralık konut metrekare fiyatındaki artış oranı yüzde 182,7 olarak kaydedildi, ortalama kiralık konut metrekare fiyatı 48,5 TL’ye yükseldi.

DÜNYADA DA UYGULANIYOR

Kira fiyatlarının süratli bir biçimde arttığı ülkelerde kira artış suratının sonlandırılması kullanılan bir yol.

İspanya’da Katalonya Özerk Bölgesi’nin parlamentosunda Eylül 2020’de hayata geçirilen düzenlemede kiralara düzenleme getirmiş kira artışlarının da evvelki 5 yıldaki artış düzeyini geçmemesi kararlaştırılmıştı.

Çin Şehircilik Bakanlığı da geçtiğimiz yıl yaptığı düzenlemeyle yıllık kira artışının yüzde 5 ile sonlandırıldığını açıklamıştı.

Almanya’nın Berlin eyaletinde ise 2020 yılında eyalet meclisi tarafından kira artışının 2025 yılına kadar dondurulması kararlaştırılmış fakat düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.