Kılıçdaroğlu ve Akar’ın kelamları ‘asker hastaneleri’ tartışmalarını yine gündeme taşıdı

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve asker hastaneleriyle ilgili tartışmalar sürüyor. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Asker hastanelerini yine açacağız. GATA’yı tekrar ulu ordumuza teslim edeceğiz” açıklamasının akabinde Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar da kelam konusu alana ait çalışmalarının olduğunu belirtti.

GATA ve asker hastanelerine ait gelişmeleri, eski GATA Dekanı ve Ankara Eğitim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tümgeneral Zeki Bayraktar ile psikiyatri uzmanı emekli Hava Tabip Yarbay Dr. Semih Dikkatli, Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Bayraktar, “Akar’ın açıklamalarında temenniden öteye bir mana yok” diyerek şöyle konuştu:

CEPHEDE BİRİNCİ MÜDAHALE

“Asker hastaneleri, askeri sıhhat sisteminin yalnızca bir kesimi. Bu sistemin temel vazifesi, cephede birinci müdahaleyi yapacak çalışanı yetiştirmek, bu şahısların savaş sırasında ne yapacağını öğretmektir. Bu sistemin beyni GATA’dır. Sivil hastanelerle ve eğitim almamış şahıslarla bunu yapamazsınız.”

Kendi çalışanını yetiştirmenin stratejik ve kritik kıymetine değinen Dikkatli ise “Personelini kendin yetiştirdiğinde o bireylere askeri yetenekler de kazandırmış oluyorsun. Bunların başında askeri istihbarat şuuru, bilgilerin saklı tutulmasının gerekliliği ve devlete sadakat üzere özellikler geliyor. Bu özellikleri dışarıdan aldığın bireye kazandıramazsın” dedi. Askeri sıhhat sisteminde sevk sisteminin çok süratli olduğuna dikkat çeken Dikkatli, “Sormak istiyorum: Bu sistemden evvel asker hastanelerine getirilen yaralılarımızın mevt oranı ile bu sistemden vazgeçildikten sonra hastaneye getirilen yaralılarımızın mevt oranları ortasında nasıl bir fark var” tabirlerini kullandı.