Kemal Türkler mezarı başında alkışlarla anıldı

Ebrar Coşkun

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu ve birinci genel lideri Kemal Türkler, 42’nci vefat yıl dönümünde Topkapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anma merasimine Devrimci Personel Sendikası Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Personel Partisi (TİP), İstanbul Tabip Odası (İTO), İlerici Gençler Derneği, Türkiye Kominist Partisi (TKP) ve Milletlerarası Emekçi Dayanışması Derneği Çalışanları katıldı.

20 Temmuz 1980’de İstanbul Merter’deki meskeninin önünde uğradığı silahlı atak sonucu öldürülen sendikacı Türkler’in anma merasiminde açılış konuşmasını Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Lideri ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu yaptı.

‘BİZİ VURMAK KURTULUŞ DEĞİL’

“Bizimki klasik bir mezar başı anması değil’ diyen Serdaroğlu şöyle konuştu:

“Biz gözlerimiz kuru olarak bu mezarın başındayız. 42 yıldır onurla başımız dik bir biçimde bu mezarın başında Kemal Türkler’in huzurunda hem yaptıklarımızı hem de yapacaklarımızı anlatıyoruz. Kolay değil. Kemal Türkler’in katledilmesinden bugüne 42 yıl geçmiş. Bu ülkede 12 Eylül faşist darbe devri yaşandı. Kemal Türkler ve demokrasi gayreti veren insanların öldürülmesiyle o cuntanın temelleri atıldı. Kemal Türkler 42 yıl evvel katledilmiş olabilir, vücudu ortamızdan ayrılmış olabilir fakat onu öldürenler yaptıklarını bugün de görüyorlar. Her gün daha fazla çoğalarak buraya geliyoruz. Her gün daha fazla sahipleniyoruz. Her gün daha gazla niyetlerini yaygınlaştırıyoruz. Bizi vurmak kurtuluş mu? Bizi vurmak kurtuluş değil. İşte Kemal Türkler’i vurdular lakin binlerce, on binlerce Kemal Türkler bugün fabrikalarda çalışıyor, DİSK’i örgütlemeye uğraşıyor. Kemal Türkler’i öldüren piyasa şarlatanları mezarlarındaki taşlar bile okunmuyor. Ancak Türkler’in mezarının başına on binlerce insan geliyor.”

Kemal Türkler’in ailesi ismine kızı Nilgün Türkler Soydan, babasının mezarı başında bir konuşma yaptı. “Babamın mezarının başında alkışlamak yasak değil. Alkışlayın arkadaşlar” diyen Soydan,
Can Şafak’ın yazdığı Kemal Türkler’in gayretini anlatan kitap hakkında verdi:

“Yazarımız Can Şafak’la yapılan görüşmede babama benim istediğim halde bir kitap yapılmasını her vakit belirtiyordum. Evvel fotoğraflarla albüm yapma kararı çıktı. Ondan sonra sevgili Can Şafak onu metinlerle desteklemenin daha yanlışsız olacağına karar verdi ve hepimizin erişebileceği hepimizin rahatlıkla okuyabileceği fotoğraflara bakarken tarihin derinliklerine gidebileceği kendi köklerinizin nerelerden geldiğimizi o fotoğraflarla inceleyerek bulabileceğiniz bir kitap hazırladık. O kitap satılık bir kitap değildir. Bunu babam ismine evvel benden sora sendika ve vakıftan bir Kemal Türkler armağanı olarak kabul etmenizi istiyorum.”

’12 EYLÜL ASLA UNUTULMAMALI’

Türkler’in kızı Nilgün Türkler, birinci kitap armağanını DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu’ya verdi.

Daha sonra burada konuşan Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Gerçekten güç bir periyottan geçiyoruz. Tüm dünyada, Türkiye’de emekçi sınıfı işçiler, bir yandan ekonomik kriz gündemi bir yandan sermayenin azgın saldırısı karşısında sıkıntı bir süreçten geçiyoruz. Kemal Türkler’in katledilmesinden sonra 42 yıl geçti. Aslında bu 42 yıla baktığımızda sendikal alanda, toplumsal alanda, yaşadıklarımıza baktığımızda hiç de tesadüf değildir ki çok kıymetli bir periyottur. 1 Mayıs 1977 katliamıyla başlayan ve Kemal Türkler’in katledilmesiyle devam eden süreç Türkiye’yi 12 Eylül karanlığına götürdü. Daima söylediğimiz üzere, 12 Eylül asla unutulmaması gereken bir darbedir. 12 Eylül sermayenin emekçi sınıfına karşı yaptığı darbedir. İşte o nedenle 12 Eylül’den bir buçuk ay evvel Kemal Türkler katledilmiştir.”