Kapatma davasının sonrası Resmi Gazete’de HDP’lilerle ilgili hak ihlali kararı yayımlandı

Kapatma davasının sonrası Resmi Gazete’de HDP’lilerle ilgili hak ihlali kararı yayımlandı

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin Beşiktaş’ta düzenlediği basın açıklamasında gözaltına alınan ve 5 ay tutuklu kalan 9 kişinin başvurusu üzerine toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının, ihlal edildiğine karar verdi. AYM, kişi hürriyeti ve güvenliği ihlal edilen 9 kişinin her birine 40 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Kararların büyük kısmının oybirliği ile alınması dikkat çekti.

GÖZALTINA ALINIP TUTUKLANDILAR

HDP, 7. kuruluş yıl dönümünde Barış Pınarı Harekatı’nı protesto için 13 Ekim 2019 günü Beşiktaş’ta bir basın açıklaması düzenlemek istedi. Ancak bazı milletvekillerinin de katıldığı basın açıklamasına izin verilmedi ve polis gruba müdahale etti. Gözaltına alınan ve ardından tutuklanan 9 kişi hakkında “Toplantı, gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet ile örgüt propagandası” gerekçeleriyle dava açıldı.

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

5 ay tutuklu kalan HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Mutlu Öztürk ile birlikte Aydın Salış, Hüseyin Fidanboy, Mehmet Emin Elma, Ali Edebali, Müslüm Kılıç, Necla Yıldız, Songül Çelik, Şefa Alar Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali iddiasıyla başvuruda bulundu. AYM’nin Mahkeme’nin, 9 kişiyle ilgili kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

KARARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Tutuklamanın hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oyçokluğuyla karar veren Anayasa Mahkemesi, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle, Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle, Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine oybirliğiyle, başvurucuların her birine ayrı ayrı net 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir