Kalın’dan S-400 açıklaması: Akar’ın sözleri ‘biraz çarpıtıldı’, öyle bir formül gündemimizde yok

Kalın’dan S-400 açıklaması: Akar’ın sözleri ‘biraz çarpıtıldı’, öyle bir formül gündemimizde yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile krize sebep olan Rus S-400 hava savunma sistemleri hakkında geçen ay yaptığı açıklamada, “Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız” demişti.

Girit modeli, bir anlamda sistemlerin depoya kaldırılmasını içeriyor. Güney Kıbrıs’ın Rusya’dan satın aldığı S-300 füzeleri, Türkiye’nin itirazları üzerine 1999 yılında Atina yönetimi tarafından Girit Adası’nda sevk edilmiş ve yalnızca 2013 yılında bir tatbikat sırasında kullanılmıştı.

Yandaş Sabah’a verdiği mülakatta, Hulusi Akar’ın S-400’lerle ilgili açıklamalarını değerlendiren Kalın, “Öyle bir formül gündemimizde yok. Farklı yorumlar yapılsa da aslında Sayın Bakanımız (Akar) böyle bir şey kastetmedi. Bu konu biraz çarpıtıldı” dedi.

‘GERİ ADIM SÖZ KONUSU DEĞİL’

S-400’lerle ilgili kararın uzun bir istişare ve çaba süreci ardından verildiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Bu karardan geri adım atmak söz konusu değil” ifadesini kullandı.

Kalın, şöyle devam etti: “Biz S-400’lerin NATO savunma sistemi açısından yahut F-35’ler açısından bir tehdit teşkil etmediğini ve orada Amerikan tarafının dile getirdiği güvenlik kaygılarını giderecek bir mekanizmanın kurulabileceğine inanıyoruz. Bir teklif yaptık, bu teklifimiz yineliyoruz. Orada bir mesafe alabileceğimize de inanıyoruz. Bu mümkün.

(Teklif Patriot alımıyla alakalı mı?)Hem Patriot alımı hem de S-400’lerin teknik olarak F35 ve NATO savunma sistemlerine tehdit riski oluşturmadığının incelenmesini içeren bir teklif.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir