Kahvaltıların baş tacı balın bu yararlarını duyunca kaşık kaşık yiyeceksiniz! İşte balın yararları

Bal, bal arılarının bitki nektarından yaptığı şuruplu bir sıvıdır. Tatlılığı ve lezzet derinliği ile dünya çapında sevilir, birçok yiyecek ve tanımda kullanılır. Balın kokusu, rengi ve tadı, yapıldığı çiçek çeşidine nazaran değişir, bu nedenle sayısız çeşidi vardır. Balın bir dizi potansiyel sıhhat faydası vardır ve birçok konut ilaçları ve alternatif tıp tedavilerinde rol oynar.

İşte balın 4 eşsiz sıhhat yararı.

1. ÇEŞİTLİ BESİNLER İÇERİR

Bir yemek kaşığı (20 gram) bal

  • Kalori: 61
  • Yağ: 0 gram
  • Protein: 0 gram
  • Karbonhidrat: 17 gram
  • Lif: 0 gram
  • Riboflavin: Günlük Bedelin (DV) %1’i
  • Bakır: DV’nin %1’i

Bal esasen saf şekerdir, yağ içermez ve yalnızca eser ölçüde protein ve lif içerir. Küçük ölçülerde kimi besin unsurları içerir, fakat birçok insan tipik olarak kıymetli bir vitamin ve mineral kaynağı olması için gereğince bal tüketmez.

2. ANTİOKSİDANLAR AÇISINDAN ZENGİN

Minimum seviyede işlenmiş, ısıtılmamış ve taze olan yüksek kaliteli bal, birçok değerli biyoaktif bitki bileşiği ve flavonoidler ve fenolik asitler üzere antioksidanlar içerir. Daha koyu çeşitler, daha hafif çeşitlerden daha fazla antioksidan sunma eğilimindedir. Antioksidanlar, bedeninizdeki hücrelerde birikebilen ve hasara neden olabilen reaktif oksijen çeşitlerini (ROS) nötralize etmeye yardımcı olur. Bu hasar erken yaşlanma, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı üzere durumlara katkıda bulunabilir.3. KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİ İÇİN OLAĞAN ŞEKERDEN DAHA İYİDİR

Kan şekeri idaresi kelam konusu olduğunda bal, olağan şekere nazaran birtakım küçük yararlar sağlayabilir. Bal, öbür şeker cinsleri üzere kan şekerinizi yükseltse de içerdiği antioksidanlar metabolik sendrom ve tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, balın iltihabı azaltan ve kan şekeri regülasyonunu güzelleştiren bir hormon olan adiponektin seviyelerini artırabileceğini bulmuşlardır. Ayrıca, günlük bal alımının tip 2 diyabetli bireylerde açlık kan şekeri seviyelerini iyileştirebileceğine dair birtakım ispatlar da var. Bununla birlikte, şeker hastalığı olan bireyler için bal rafine şekerden biraz daha uygun olsa da, tekrar de ölçülü olarak tüketilmelidir.

4. KALP SIHHATİNİ İYİLEŞTİREBİLİR

Bal ayrıyeten kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir incelemeye nazaran bal, kan basıncını düşürmeye, kandaki yağ düzeylerini güzelleştirmeye, kalp atışınızı düzenlemeye ve sağlıklı hücrelerin vefatını önlemeye yardımcı olabilir – tüm faktörler kalp işlevinizi ve sıhhatinizi güzelleştirebilir. 40 yaş üstü 4500’den fazla kişiyi içeren bir gözlemsel çalışma, orta seviyede bal alımını bayanlar ortasında daha düşük yüksek tansiyon riski ile ilişkilendirmiştir. Ayrıca, fareler üzerinde yapılan bir çalışma umut verici bir halde balın kalbi oksidatif gerilimden muhafazaya yardımcı olduğunu gösterdi.