İstanbul zelzeleye hazır mı?

Sadece 45 saniye sürdü, 18 binden fazla kişi hayatını yitirdi. 7,4 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 zelzelesi Türkiye’nin yakın tarihte yaşadığı en büyük felaketti.

17 milyonu aşan nüfusuyla İstanbul en riskli kentlerden biri. Uzmanlar 7’den büyük sarsıntı bekliyor. Üstelik istatistiklere nazaran bu zelzelenin olma ihtimali her geçen gün artıyor

Olası İstanbul sarsıntısı hakkında açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Her 250 yılda bir sarsıntı oluyor. Mühlet doldu tahminen bugün, tahminen yarın, tahminen 50 yıl sonra lakin olacağı kesin” dedi.

“91 BİN BİNA AĞIR HASAR ALABİLİR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hasar varsayım çalışması yaptı. Araştırmaya nazaran 7,5 büyüklüğündeki bir zelzelede 91 bin bina ağır yahut çok ağır hasar alacak. Daha evvelki senaryoda 48 bin binanın ağır hasar göreceği öngörülüyordu. Bina taraması sonucunda sayı neredeyse ikiye katlandı.

Depremde büyük bir can kaybı ve konaklama sorunu olacağının altını çizen Prof. Dr. Tüysüz, “Her konutta bir can kaybı bile olsa bu çok değerli bir can kaybına, tıpkı vakitte da çok önemli bir konaklama problemine yol açacak. 10’ar kişi yaşadığını varsayarsanız, 1 milyon kişinin zelzelede evsiz kalması manasına geliyor” dedi.

“500 BİN BİNA ORTA VE HAFİF HASAR GÖREBİLİR”

Kandilli Rasathanesi’nin raporuna nazaran İstanbul’da 1 milyon 164 bin bina ve 4,5 milyon daire bulunuyor. Binaların büyük çoğunluğu riskli kabul edilen, sarsıntı yönetmeliğinin yayınlandığı 2000 yılı ve öncesine ilişkin. Büyükşehir Belediyesi 500 bine yakın binanın orta ve hafif hasar görebileceğini iddia ediyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

Kentsel Dönüşüm Yasası 2012’de yürürlüğe girdi. İstanbul’da 10 yıl içinde riskli olduğu tespit edilen 84 bin binanın 77 bini yıkıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığı datalara nazaran, kentte 600 bin konut yenilendi. Dönüşüme girmesi gereken konut sayısı ise 900 bin.

5 BİN 633 ACİL TOPLANMA ALANI

AFAD bilgilerine nazaran 5 bin 633 acil toplanma alanı ve yaklaşık 2 milyon 300 bin bireye hizmet verebilecek barınma alanı var.