İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Ya Kanal, ya İstanbul’ animasyonu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Ya Kanal, ya İstanbul’ animasyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kanal İstanbul’dan ne muhalefet ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar.” sözlerinin mürekkebi kurumadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden animasyonlu bir  cevap geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun dün akşam şahsi Twitter hesabında Kanal İstanbul’un yol açacağı zararların anlatıldığı oyun şeklinde hazırlanan bir animasyonu paylaştı.

KANAL AÇILDIKÇA SU KAYNAKLARI YOK OLUYOR

Animasyonda İstanbul haritasının bulunduğu oyun, “Proje yapılsın mı?” sorusu ile başlıyor. “Yap” şıkkı tercih edildiğinde “Tarım alanları yok oluyor, işsizlik artıyor, su kaynakları yok oluyor, doğal denge bozuluyor, nüfus artıyor” şeklinde uyarılarda bulunuluyor.
 

Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur. #YaKanalYaİstanbul pic.twitter.com/m5Q3dCiXVh

— Murat Ongun (@Mrt_Ongun) February 26, 2021
Bütün uyarılara rağmen Kanal İstanbul projesi tamamlandığında ise oyun “Game Over” yazısıyla birlikte “Oyunlarda hatalardan geri dönüş olur. Peki ya gerçek hayatta? Ya kanal, ya İstanbul” ifadeleriyle son buluyor.

Ongun, hazırlanan oyun şeklindeki animasyonu “Sadece oyunlarda hataların geri dönüşü olur.” sözleriyle paylaştı. Erdoğan’ın “Çılgın projem” diye nitelendirdiği projeye göre İstanbul Boğazı’na paralel, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında 45 kilometre uzunluğunda 275 metre genişliğinde 20,75 metre derinliğinde bir kanal açılacak.

Jeoloji ve çevre mühendisleri başta olmak üzere uzmanlar kanalın hem İstanbul’u hem de Marmara Denizi’ni tehdit edecek riskler barındırdığını belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir