İsrail basını: Bakan Karaismailoğlu İsrailli mevkidaşına 'ihale' mektubu yazdı

İsrail basını: Bakan Karaismailoğlu İsrailli mevkidaşına ‘ihale’ mektubu yazdı

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Israel Hayom’da yer alan bir iddiaya göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İsrail Ulaştırma Bakanı Miri Regev’e, “Hayfa Limanı’nın özelleştirme ihalesi” ile ilgili talepler içeren bir mektup gönderdi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Birol Güger’in haberine göre Karaismailoğlu mektubunda İsrailli mevkidaşı Regev’i, iş insanı Robert Yüksel Yıldırım’ın sahibi olduğu, uluslararası liman işletmecisi Yılport’a, ihaleye girebilmesi için “adil bir fırsat” tanımaya çağırdı.

Regev’e yazdığı mektupta Karaismailoğlu, Yılport’un ihaleye teklif vermesini ilk etapta İsrail hükümetinin önerdiğini; kazanması halinde İsrail ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere büyük katkısı olabileceğini ve bu sebeple meselenin bürokrasiye takılmamasını arzu ettiklerinin altını çizdi. 

“TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA BAŞVURDU”

Gazetedeki haberde, İsrail Milli Güvenlik Kurulu (MGK); Devlet Şirketleri İhale Komitesi’nin, Yılport’un ihaleye katılımını akdetmesine rağmen, “bir Türk firmasının stratejik varlık içeren bir ihaleye teklif vermesine izin verme konusundaki çekincelerini” dile getirdiği kaydedildi. 

Haberde hem İsrail MGK’sının hem de İhaleler Komitesi’nin konuyla ilgili tavsiyelerde bulunabileceği, ancak son sözü Regev ve Dijital İşler Bakanı David Amsalem’in söyleyeceğinin altı çizildi.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı konuyla ilgili görüş bildirmezken, Tel Aviv’deki Türk Büyükelçiliği’nin de konuyla ilgili İsrail Dışişleri Bakanlığı’na başvurduğu öne sürüldü.

Yük hacmi bakımından Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarından biri olarak kabul edilen Hayfa’daki liman kompleksi, İsrail’in üç büyük uluslararası limanından en büyüğü olarak biliniyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir