İsrail askerleri Al Jazeera muhabirini öldürdü: Katar’dan çok sert açıklama

Filistin Sıhhat Bakanlığı, gazeteci Shireen Abu Akleh’nin İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu başından yaralandığını ve öldürüldüğünü açıkladı.

Al Jazeera de Akleh’nin İsrail ordusunun Cenin’deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ederken hayatını kaybettiğini aktardı.

Al Jazeera’den Nida Ibrahim, basına yansıyan görüntülerde Akleh’nin başından vurulduğunu gördüğünü söyleyerek; “Bu durum kestirim edersiniz ki Akleh ile birlikte çalışan gazeteciler için bir şok” dedi.

Shireen Abu Akleh’nin 2000 yılından itibaren Al Jazeera’de çalıştığını belirten Nida Ibrahim, “Çok saygın bir gazeteciydi” dedi.

Filistin Sıhhat Bakanlığı; atak sonucunda yaralanan öbür bir gazeteci Ali Samoudi’nin durumunun güzel olduğunu bildirdi.

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, ölen gazeteci için başsağlığı bildirisi yayımlarken; sorumlunun İsrail devleti olduğunu kaydetti.

NASIL ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ MESLEKTAŞI ANLATTI

Bölgeye Akleh ile giden gazetecilerden biri, yaşanan olayın ayrıntılarını anlattı:

“Sabah 06:30’da bir küme gazeteciyi taşıyan araç Cenin mülteci kampına geldi. Kampa yapılan bir İsrail baskını için oradaydılar. Çatılara çok sayıda İsrailli keskin nişancı yerleştirilmişti. Shireen Abu Akleh, kaskını takmış ve üzerinde açıkça PRESS yazan yeleğiyle araçtan indi. Ve İsrailli bir keskin nişancı O’nu çabucak vurdu. Kulağına yakın bir yerden vurulmuştu. Akleh, bir duvarın yanına düştü.”

KATAR’DAN AÇIKLAMA

Katar Dışişleri Bakan Yardımcısı Lolwah Alkhater, Shireen Abu Akleh’in öldürülmesini kınadı. Akleh’in basın yeleği giydiğini hatırlatan Alkhater; “Devlet takviyeli İsrail terörizmine durdurulmalı, İsrail’e şartsız takviye son bulmalı” dedi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Orta Doğu Barış Süreci Temsilciliği de gazetecinin öldürülmesini kınayarak, acil soruşturma başlatılması davetinde bulundu.

KAYNAK: HABER7