İran’ın Yunan bayraklı 2 gemiyi alıkoymasına Yunanistan’dan reaksiyon

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Yunan bayraklı iki geminin Körfez’de İran tarafından alıkonulduğu belirtildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın talimatı ile Bakanlık Genel Sekreteri Themistoklis Demiris’in, İran’ın Atina Büyükelçisi nezdinde protesto teşebbüsünde bulunduğu belirtilen açıklamada “Bu aksiyonlar esasen korsanlık aksiyonlarıyla muadildir.” sözü yer aldı.

Yunanistan, gemilerin ve mürettebatın bir an önce hür bırakılmasını talep ederken, açıklamada “Genel Sekreter, memleketler arası hukuk ve memleketler arası denizcilikle çelişen bu hareketleri sert bir formda kınadı.” tabirine yer verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bugün, İran Deniz Kuvvetlerine ilişkin bir helikopter, Körfez’de, milletlerarası sularda (İran kıyılarından 22 deniz mili uzakta) seyreden Yunan bayraklı Delta Poseidon isimli gemiye iniş yaptı. Akabinde, silahlı şahıslar, ortalarında iki Yunan vatandaşın da bulunduğu geminin mürettebatını esir aldı. Benzeri bir olay, yedi Yunan vatandaşın bulunduğu, İran kıyıları yakınında bulunan Yunan bayraklı öteki gemide de yaşandı.”

 “İRAN’IN YUNANİSTAN VE AB İLE BAĞLARINI OLUMSUZ ETKİLER”

Bu olayın, İran’ın, Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) ile alakalarını olumsuz etkileyeceği tabir edilen açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının AB, Milletlerarası Denizcilik Örgütü ve Yunanistan’ın öbür müttefiklerini hususa ait bilgilendirdiği kaydedildi.

Yunan vatandaşların İran’a ziyaret etmekten kaçınması tavsiye edildi.

25 Mayıs’ta ise İran, Yunanistan’ın petrol taşıyan İran bayraklı gemiyi alıkoyması üzerine Yunanistan’ın Tahran’daki Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı. İran Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına nazaran, Yunan diplomata İran bayraklı geminin alıkonulmasına ait Tahran’ın şiddetli itirazı iletilmişti.

KAYNAK: AA