İran ve Rusya ortasındaki süreçlerde dolar kullanılmayacak

Savaşın akabinde güç ticaretinde ruble kaidesi getiren Rusya, İran ile süreçlerinde de yeni bir yola giriyor.

İran Merkez Bankası Lideri Ali Salihabadi, başkent Tahran’da basına yaptığı açıklamada yaptırımlar altındaki Tahran ile Moskova ortasında bankacılık, finans ve ekonomik alanlarda birtakım değerli muahedeler sağlandığını duyurdu.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansına nazaran Salihabadi, Rus yetkililer ile yaptığı görüşmelerde iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki münasebetlerini geliştirme istikametinde kıymetli adımlar attığını belirtti.

İkili ticarette dolar ve euro devreden çıkıyor

Karşılıklı ticarette dolar ve euronun devreden çıkarılarak ulusal para ünitelerine geçiş yapılmasıyla ilgili atılacak adımların da görüşmelerde ele alındığını aktaran Salihi, “Ulusal para ünitelerinin kullanılması, Rus yetkililerle yapılan görüşmelerde kıymetli istişare eksenlerinden biriydi ve yakında varılan mutabakatların uygulanmasını göreceğiz.” dedi.

AA’nın haberine nazaran Salihabadi, Moskova ziyareti sırasında Rusya ile ticari bağları kolaylaştırmak için varılan mutabakatların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve olumlu sonuçlarının iki ülkede de hissedileceğini söz etti.

İki günlük ziyaret kapsamında beraberindeki heyetle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bir ortaya gelmişti. Görüşmede iki ülke Merkez Bankaları ortasındaki bankacılık iş birliğinin geliştirilmesi için mutabakata varılmıştı.

İran, 2018’den bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalırken Rusya ise şubatta Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş sonrasında milletlerarası yaptırımların gayesi olmuştu.