İnsan kemikleri çıkan inşaat alanı için Koruma Kurulu’na başvuru

İnsan kemikleri çıkan inşaat alanı için Koruma Kurulu’na başvuru

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ulus İtfaiye Meydanı’nda Ermeni Katolik mezarlarının üstünde dükkân inşaatının durdurulması için harekete geçti. İnsan kemiklerinin çıktığı alanın mezarlık olarak tescil edilmesi için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na dilekçe verildi.

Şube, alandaki hukuka aykırı inşaata ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava da açtı. Kültür Bakanlığı’nın bilgi ve belge göndermeyerek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni saf dışı bıraktığı görülürken, inşaata Koruma Kurulu’nun oy birliği ile onay verdiği Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin de inşaatın yapılmasına onay verdiği ortaya çıktı.

“KAZI ÇALIŞMALARINI DURDURMALIDIR”

Yazılı bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Süreci titizlikle takip ediyoruz. Ermeni Katolik mezarlarına beton dökerek çok kültürlülüğü darbe vuranların peşini bırakmayacağız. Alanın mezarlık olarak tescil edilmesi için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na başvurduk ve alandaki hukuksuz inşaata ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtık.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin müdahil olmasını beklediklerini kaydeden Candan, “Bilimsel kaynaklarda mezarlık olduğu ispatlanan alana ilişkin belediyenin sorumluluklarını yerine getirmemesi, dahası Gökçek döneminde İller Bankası’nın yıkımına onay veren, Atatürk Kültür Merkezi alanında Atatürk’ün tarihi tören pistinin yıkımına onay veren kişinin koruma kurulu toplantılarında belediyeyi temsil etmesi akıllara durgunluk vericidir. Kültür Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ivedilikle sürece müdahil olmalıdır ve kazı çalışmalarını durdurmalıdır.” diye konuştu.

“KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ SAHİPSİZ MİDİR?”

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, kazı çalışmalarına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Daire Başkanlığı’na, Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) resmi yazılarla başvurmuştuk. Bu yazışmalar sonucunda Koruma Kurulu’nun alandaki inşaat çalışmalarına onay verdiği de ortaya çıktı. Kurula, inşaat çalışması için onay alınıp alınmadığını sormuştuk. Ankara Kültür Varlıkları Bölge Koruma Kurulundan gelen cevapta inşaata kurulun onay verdiği belirtildi. Koruma Kurulu’nun çok kültürlülüğü ve Ulus’un tarihi dokusunu koruması gerekirken onay vermesi içler acısıdır. Kültür varlıklarımız kime emanettir, sahipsiz midir?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir