İngiltere’de su kullanımına kısıtlama

İngiltere’de çok sıcaklar tesirli olurken, ülkenin en büyük su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, başşehir Londra ve etrafında su kullanımında kısıtlama getirileceğini duyurdu.

İngiltere’de çok sıcaklar tesirini sürdürürken, ülkede başşehir Londra dahil çok sayıda bölgede hizmet veren su ve atık su hizmetleri şirketi Thames Water, hortum yasağı (Belirli bir su şirketi tarafından su kıtlığı sırasında uygulanan hortum kullanımına ait resmi kısıtlama) uygulayacaklarını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office) tarafından yapılan sıcak hava ikazlarının dikkate alındığı belirtilirken, vatandaşlardan gereksinimleri kadar su kullanmaları istendi.

Açıklamada, kısıtlamanın yasal prosedürler nedeniyle hangi tarihten itibaren uygulanacağını bildirilmezken, ekim ayına kadar sürmesi beklenen kısıtlamalar kapsamında, bahçe işleri ve yüzme havuzların doldurulması üzere işlerde çok su kullanımının yasaklanması bekleniyor.

3. DERECE SICAKLIK UYARISI YAPILDI

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülke genelini kapsayacak halde 3. derece sıcaklık uyarısı yayınladı. İkazın 14 Ağustos’a kadar süreceği belirtildi. İngiltere Meteoroloji Servisi de bu hafta kimi bölgelerde sıcaklıkların 35 dereceye ulaşmasının beklendiğini, sıcaklığın Temmuz ayında kaydedilen rekor düzeyin altında olacağı, lakin sıcak hava dalgasının daha uzun mühlet tesirli olabileceği konusunda ikazda bulundu.

Meteoroloji servisine nazaran İngiltere bu yıl, 1935’ten bu yana en sıcak Temmuz ayını yaşadı. Ülkede 19 Temmuz’da hava sıcaklığı birinci kere 40 derecenin üzerine çıkmıştı.