İngiltere’de Boris Johnson’dan boşalan liderlik için öne çıkan adaylar

İngiliz basınında eski bakanların yanı sıra birtakım yeni isimler aday olarak öne çıkarken seçilecek şahsa İngiltere Kraliçesi, hükümeti kurma vazifesi verecek.

Ancak yeni başbakan genel seçim istemezse İngiltere genel seçimleri 2025 yılının Ocak ayında yapılacak. Tory olarak isimlendirilen Muhafazakar Parti liderliği için öne çıkan isimler, dün ve bugün basına açıklamalar yaparak başta ‘vergi indirimi’ olmak üzere vaatleri hakkında halkı bilgilendirmeye başladı.

SAĞLIK BAKANI SAJİD JAVİD

Son istifalara kadar Sıhhat ve Toplumsal Bakımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak vazife yapan Sajid Javid’in ismi öne çıkan adaylar ortasında yer aldı. Javid, bankacılık bölümündeki mesleğinden sonra Maliye Bakanı olarak Johnson kabinesinde çalıştı. İngiliz-Pakistanlı bir ailenin çocuğu olan Javid, 2019’da parti liderliğine aday olmuş ve yarışı 4’üncü sırada bitirmişti. Javid bugün toplumsal medyadan paylaştığı iletisiyle yarışa katıldığını tabir ederek “Bir sonraki Muhafazakar başkanın partiyi birleştirmesi ve bir seçim kazanması gerekiyor. Bir sonraki Başbakanın dürüstlüğe, tecrübeye ve ekonomik büyüme için vergi indirim planına muhtaçlığı var. Bu yüzden buradayım. Kadro Saj’a katıl” tabirlerini kullandı.

TİCARET BAKANI PENNY MORDAUNT

2019 yılında Savunma Bakanlığı misyonunu üstlenen birinci bayan olan Penny Mordaunt hali hazırda Ticaret Bakanı olarak misyon yapıyordu. Mordaunt şahısların değil partinin öne çıkması gerek diyerek “Liderliğimiz değişmeli. Başkan hakkında biraz daha az ve gemi hakkında çok daha fazla olması gerekiyor” iletisi verdi ve adaylığını açıkladı.

DENEYİMLİ SİYASETÇİ, ESKİ SIHHAT VE DIŞİŞLERİ BAKANI JEREMY HUNT

İngiltere siyasetinin tecrübeli isimlerinden Hunt, daha evvel Sıhhat ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere bir çok kıymetli misyonda yer aldı. Johnson’un kurduğu kabinede yer almadığını belirten Hunt, halkın inancını kazanmak için yeni başkanın kendisi olması gerektiğinin altını çizdi.

MALİYE BAKANI RİSHİ SUNAK

Basında favoriler ortasında bulunan ve İngiliz-Hindistanlı bir ailenin çocuğu olan Rishi Sunak, Hindistanlı milyarderin kızıyla evli. Sunak, Oxford ve Stanford Üniversitelerindeki eğitimiyle dikkat çeken adaylar ortasında yer aldı.

DİĞER ADAYLAR

İngiltere’de liderlik yarışında Nadhim Zahawi, Grant Schapps, Kemi Badenoch, Başsavcı Suella Braverman, Tom Tugendhat, Dışişleri bakanı Liz Truss ve İçişleri Bakanı Piri Patel de yarışta isimleri geçen adaylar ortasında bulunuyor.