İngiltere’de başbakanlık yarışı kızışıyor

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın istifasını açıklamasının akabinde, Muhafazakar Parti’nin adaylarının belirlenmesi kapsamında birinci oylama bugün yapılacak.

İngiltere’de başbakanlık için 8 adayın katılacağı yarış bugün başlıyor… Türkiye saatiyle 15.30’da birinci yapılacak oylamada 358 milletvekilinden 30’unun dayanağını alamayan adaylar elenecek.

Oylamada çıkacak sonuçlara nazaran iki ya da üç adayın elenebileceği söz ediliyor. Yapılacak ikinci tıp ve gerekirse 18 Temmuzda üçüncü tıp oylaması sonucunda elenenlerin akabinde iki aday, başbakanlık için yarışacak.

ADAYLAR KİM?

Başbakanlık yarışındaki adaylar ortasında halihazırda hükümette vazife yapan bakanlar da bulunuyor.

İngiliz medyasının seçilme talihi yüksek olarak değerlendirdiği aday, eski Maliye Bakanı Rishi Sunak. Sunak’ın dışında Irak doğumlu Nadhim Zahawi, İngiliz siyasetinin deneyimli ismi, eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Dışişleri Bakanı Liz Truss da adaylar ortasında bulunuyor.

SUNAK VE TRUSS’A DAYANAKLAR AÇIKLANDI

İngiliz medyası, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps’ın ve Başbakan Yardımcısı Dominic Raab’ın Rishi Sunak’a dayanak verdiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Liz Truss’a ise Boris Johnson’a yakın isimlerden Kültür Bakanı Nadine Dorries ve Brexit’ten sorumlu Devlet Bakanı William Rees-Mogg takviyesini açıkladı.