İletişim Başkanlığı yayınında dikkat çeken araştırma

İletişim Başkanlığı’nın dergisi İletişim ve Diplomasi’de dikkat çekici bir anket çalışması yer aldı. Katılımcıların yüzde 50.4’ü Türkiyeye karşı en büyük tehdidin ABD’den geldiğini düşünüyor.

İletişim Başkanlığı’nın akademik hakemli dergisi İletişim ve Diplomasi’nin Aralık 2021 sayısında “Ülke imajı bağlamında Türkiye’de ABD imajı üzerine bir analiz” isimli bir çalışmaya yer verildi. Çalışmada 514 kişiyle yürütülen anket de vardı. Ankette katılımcılara, “ABD, katılımcılarda nasıl bir imaja sahiptir? Katılımcılar ABD’yi Türkiye’ye bir tehdit olarak görmekte midir?” gibi sorular yöneltildi.

Milliyet’in haberine göre katılımcıların yüzde 50.4’ü Türkiye’ye karşı en büyük tehdidin ABD’den geldiğini düşünüyor. ABD’yi yüzde 20.6 ile İsrail, yüzde 8.9 ile Rusya yakip ediyor. Katılımcıların yüzde 8.8’i ise Suriye’yi, yüzde 5.8’i ise Çin’i tehdit olarak görüyor.

Tehdit algısının yanı sıra Amerikan kültürünün etkileri de çalışmada yer aldı. Buna göre katılımcıların yüzde 48’i bazen, yüzde 19’u ise düzenli olarak Amerikan dizi ve filmlerini izliyor. Dizi-film takipçileri Amerikalı bir komşuyla yaşama, Amerikalı biriyle çalışma ve ABD’yi ziyaret etme” konusunda izlemeyenlere oranla daha istekli.