Hekimler soruyor: Aşılar nerede? Ölenleri kurtarabilirdik

Hekimler soruyor: Aşılar nerede? Ölenleri kurtarabilirdik

SAĞLIK BAKANI GÜNLÜK 1.5 MİLYON DEMİŞTİ, 200 BİN AŞI YAPILIYOR’ 

“Sağlık Bakanı günlük 1.5 milyon aşı yapacağımızı söylüyor ama ülke genelinde günlük 200 bin, İstanbul’da ise 30 bin aşı yapılmış, aşılar nerede?” diye soran Koç, camilerde 65 yaş üstüne aşı yapılmasına ilişkin ise “Bir gün o camide, bir gün diğerinde böyle aşılama programı yürütülmez sağlık müdürlükleri adeta bunu propaganda haline getirdi” diyerek tepki gösterdi.

‘AŞI YETMİYOR’

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre Dr. Koç, “Geçen hafta İstanbul ve diğer illerden aldığımız bilgilere göre, sağlık müdürlükleri bir yerden bir yere aşı taşıdı, buna rağmen birçok Aile Sağlığı Merkezleri’ne (ASM) gelenler aşı olmadığı için geri çevrilmek zorunda kaldı. Çünkü aşı yetmedi” dedi.

‘AŞILAR ZAMANINDA YAPILSAYDI ÖLENLERİ KURTARIRDIK’

“Normalde 28-35 gün arasında yapılması gerekirken aşılar, bazı hastalarda 40-45 güne kadar uzadı” diyen Dr. Recep Koç, “Halbuki biz bu aşıları 14 günde yapsaydık şu an bazı yoğun bakımda yatan kişileri ve belki de ölen kişileri kurtaracaktık” dedi. İstanbul’da vakaların yeniden artışa geçtiğine dikkat çeken Dr. Koç, şöyle devam etti:

KOÇ: YENİ BİR MUTANT OLABİLİR Mİ?

“Türkiye’de günlük 22 binlerde olan vaka sayısı, İstanbul’da da 4 binleri geçti. 1 aydır dikkatimizi çeken bir durum daha var, ev içi ve yakın kişilerde çok hızlı bir bulaş var, mutant olabilir kesin bir şey söyleyemiyorum. Böyle bir durumda bir anda hastanelere yığılma olmaz, bulaşmalar devam ettikçe hastanelere başvurular artar, bunlar 1-2 hafta içinde ortaya çıkar. Yoğun bakımlar ise bulaşmadan sonra en az 3-4 hafta yoğunluğu artan yerler olur, ölümler de o zaman artar.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir