Google’ın Türkiye iktisadına katkısı 3,3 kat arttı

Google eser ve hizmetlerinin desteklediği ekosistemin ekonomik büyüme ve toplumsal refaha tesirlerini ortaya koymak ve anlamak gayesiyle bağımsız kontrol kuruluşu Deloitte tarafından “Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Bedel Raporu” yayınlandı.

Raporun sonuçlarına nazaran Google’ın 2021 yılında dört temel eser ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik kıymet 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de yapılan rapora kıyasla Google’ın ekonomik katkısı 3,3 kat artarken bu katkının 2025’te 1,1 trilyon TL’yi aşmasını bekleniyor. Google eser ve hizmetleri işletmelerin verimliliğini, üretkenliğini artırarak ve maliyet tasarrufu sağlayarak ekonomik büyümeyi desteklerken, tüketici refahına olumlu tesiri ve kullanıcılara sağladığı vakit tasarrufu, kolaylık ve cümbüş üzere özelliklerle de toplumsal refahın artmasını mümkün kılıyor.

“SUNDUĞUMUZ ESER VE HİZMETLERLE FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATIYORUZ”

Google Türkiye Ülke Yöneticisi Mehmet Keteloğlu raporla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Google’ın eser ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik bedel artık pek çok dala yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en hoş örneklerini teşebbüslerde ve işletmelerini büyüten başarılı mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital iktisadın büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu doğal ki işletmelere ne kadar değerli bir katma paha sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir yarar da oluşturuyor. İşletmeler muvaffakiyet grafiklerini üstlere taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da hakikat işletmeyle, hakikat hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yeniden raporun sonuçlarına nazaran 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu sayı da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu bayan çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz eser ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin kıymetli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma kıymet sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

2025 YILINDA GSYH’NİN YÜZDE 7,4’ÜNE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR

Google’ın 2021 yılında dört temel eser ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik paha, 476 milyar TL’ye ulaşarak GSYH’nin yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018’de GSYH’nin yüzde 3,9’una tekabül eden bu sayının 2025 yılında yüzde 7,4’e ulaşacağı öngörülüyor. Google ekosisteminin ülke iktisadına sağladığı katkı Google eser ve hizmetlerine bağlı olarak da farklılık gösteriyor. Google reklam eserlerinin katkısı, 2021 datalarına nazaran 193 milyar TL’ye ulaşırken 2025 yılında 422 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Google Haritalar ve Google İşletme Profili’nin ekonomik tesiri ise 62 milyar TL’ye ulaşırken 2025 yılında bu sayının 136 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Google Cloud ve Workspace alanındaysa 2021’de oluşan 12 milyar TL’lik tesirin 2025 yılında 33 milyara çıkması beklenirken, Android ve Google Play ekosisteminin ekonomik tesiri 210 milyara ulaşmış durumda ve 2025’te de 535 milyar olacağı öngörülüyor. 

GOOGLE ARAMA, KULLANICILARA VAKİTTEN TASARRUF ETTİRİYOR

Google ekosistemi sırf ekonomik alanda kıymet yaratmıyor, birebir vakitte kullanıcıların günlük hayatını kolaylaştırırken birçok bahiste tasarruf etmelerine imkan sağlıyor ve bu sayede de tüketici refahına olumlu katkıda bulunuyor. Türkiye’de 50 milyondan fazla kişinin kullandığı Google Arama’ya günde ortalama 5 soru soruluyor. 2021 yılı içerisinde Türkiye’deki Google Arama kullanıcılarının yıllık vakit tasarrufu 2,3 milyar saate ulaşmış, Arama eserinin fiyatsız kullanımı ile tüketici refahında 21 milyar TL’lik artış gerçekleşmiştir.

GOOGLE ESER VE HİZMETLERİ TOPLUMSAL REFAHA DA KATKI SAĞLIYOR

Google Haritalar, hem kullanıcıların hem de işletmelerin hayatını kolaylaştırırken Deloitte raporunun sonuçlarına nazaran birebir vakitte toplumsal refaha katkı alanında da 39 milyar TL’lik tasarruf sağlamış durumda. Google’ın fiyatsız çeviri, araştırma ve tahsil uygulamaları da kullanıcıların bilgiye ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Deloitte raporuna nazaran birçok lisan seçeneğinde kullanıcı dostu arayüzüyle gerçek ve süratli çeviri hizmeti veren Google Çeviri, dijital çeviri platformu kullanıcılarının yüzde 83’ü tarafından kullanılırken, araştırma yapan kullanıcıların yüzde 60’ından fazlasının tercihinin Google Akademik olduğu sonucu orta çıkıyor. Gmail, Google Drive ve Google Meet eserleriyle birlikte, iş ve eğitimin değerli bir modülü haline gelen Google Workspace ise ortak çalışma platformunu kullananların yüzde 94’ünün tercihi haline geldi. İşletmeler, teşebbüsler, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler ve kendini geliştirmek isteyen bireyler için fiyatsız eğitim programları sunan Grow with Google programı, faydalanan kullanıcıların yüzde 84’ünün mevcuttan farklı bir iş alanına yönelmesine takviye olurken ve 304 bin kişinin eğitim aldığı, 84 bin kişinin mesleğini dijital alanda geliştirmeleri için desteklendiği ve 25 bin işletmenin işlerini büyüttüğü Google Dijital Atölye, toplumsal refaha katkı sağlayan öbür Google araçları olarak dikkat çekiyor.

RAPORUN ÖNE ÇIKAN BULGULARI

  • Google eserleri aracılığıyla desteklenen istihdam, 2021 yılında 1,9 milyona ulaşırken, 2025 yılında bu sayının 2,3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.
  • Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de iki katından fazla artması bekleniyor.
  • Google reklam eserleri sayesinde fizikî mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.
  • Google reklamlarına harcanan her 1 TL işletmelere 3 TL ihracat geliri olarak dönüyor.
  • Rapordaki Akademetre işletme anketine nazaran 3,4 milyon işletmeden yaklaşık 1,7 milyonu Google Haritalar’ı etkin olarak kullanıyor.
  • Türkiye’de her 4 firmadan 1’i Google Haritalar ile entegre çalışabilen Google hizmetlerinden firma tanıtım eserlerini kullanıyor.
  • Firma tanıtım eserleri ortasında en çok tercih edilen uygulama ise yüzde 94 ile Google İşletme Profili. Türkiye’de yaklaşık 900 bin işletme Google İşletme Profili’nden faydalanıyor. 
  • 700 bini ise fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı elde etti.

RAPORUN METODOLOJİSİ HAKKINDA

Deloitte tarafından gerçekleştirilen Google tarafından desteklenen ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik paha araştırması; ekonomik modeller, şirket görüşmeleri ve Akademetre tarafından yürütülen anket çalışmaları gerçekleştirilerek sonuçlandırıldı. Şirket görüşmelerinde 8 farklı daldan 12 şirketle görüşmeler yapıldı, hadise incelemeleri gerçekleştirildi. Anket çalışmaları içinse işletme anketlerinde 400 işletme, tüketici anketlerinde 1000 tüketici araştırmaya katıldı.

Sosyo-ekonomik tesir tahlili raporunun tamamını incelemek için Deloitte’un web sitesini ziyaret edebilirsiniz.