Giresun ve Çorum’da 23 kişi mantardan zehirlendi

Giresun’un Çamoluk ilçesinde tabiatta topladıkları mantardan yedikten sonra rahatsızlanan 14 kişi tedavi altına alındı. Giresun Vilayet Sıhhat Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut, Çamoluk ilçesi Karadikmen köyünde 14 kişinin tabiatta topladıkları mantarları yedikten sonra rahatsızlanmaları üzerine Alucra Devlet Hastanesine başvurduğunu belirtti.

Hastaların Giresun ve Trabzon’daki hastanelere sevk edildiklerini aktaran Bulut, “Sağlık durumları ciddiyetini koruyor. Ağır bakım izlemleri devam ediyor. Gerekli planlamalarını yaptık.” tabirini kullandı.

Bulut, ülke genelinde yağışların artması nedeniyle tabiatta yetişen mantarların tüketimin artmasına bağlı zehirlenme olaylarında da artış olabileceğine dikkat çekti.

ÇORUM’DA DA 9 KİŞİ HASTANELİK OLDU

Çorum’da da tabiattan topladıkları mantarı yedikten sonra rahatsızlanan 9 kişi, hastaneye kaldırıldı.

Alınan bilgiye nazaran, kent merkezinde tıpkı aileden H.G, E.G. ve Z.D, Sungurlu ilçesinde V.Ç, N.K. ve M.K, Alaca ilçesinde S.K, Boğazkale ilçesinde Z.Ç. ile Bayat ilçesinde H.K. tabiattan topladıkları mantarı yedikten bir mühlet sonra rahatsızlandı.

Karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleriyle Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan bu şahısların ağır bakım servisinde tedavileri devam ediyor.