Fransa Komünist Partisi’nden AB’ye: Bu darbedir, Erdoğan sınırı aştı

Fransa Komünist Partisi de ‘Fransa ve Avrupa Birliği’ni Erdoğan rejimine yaptırım uygulamaya’ davet etti.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi, akabinde de Yargıtay Başsavcılığı’nca HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açılmasına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

ALMANYA SOL PARTİ: HDP’Yİ KAPATMAK DARBEDİR 

Almanya Sol Parti (Die Linke) ve Fransa Komünist Partisi, yaptıkları açıklamalarla ‘Türkiye’nin diktatörlüğe sürüklendiği’ uyarısında bulundu. Die Linke’nin açıklamasında, “HDP’ye yönelik kapatma süreci Türkiye’de demokrasiye yönelik bir başka darbedir” denildi.

MERKEL’E ÇAĞRI: ERDOĞAN HÜKÜMETİNE BASKI YAPILMALI  

Açıklamada, “Türkiye’nin en büyük ikinci muhalefet partisinin kapatılıyor olması diktatörlüğe bir adım daha atmaktır. Erdoğan’ın AKP’si ve ortağı aşırı sağcı MHP, Türkiye’nin kalan demokratik bileşenlerini parçalamaya devam ediyor” ifadeleri de kullanıldı.

Die Linke, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i de ‘diplomatik inisiyatif almaya’ çağırarak, “Türkiye’deki muhalefete yönelik saldırıları durdurması için Erdoğan hükümetine baskı yapılmalı” dedi.

FRANSA KOMÜNİST PARTİSİ: ERDOĞAN, SINIRI GEÇTİ  

Fransa Komünist Partisi’nin açıklamasında ise HDP hakkında kapatma davası açılmasıyla ‘sınırın geçildiği’ vurgulandı. HDP’ye yönelik baskılara dikkat çekilen açıklamanın devamında, son gelişen süreç için “Türkiye’de bir diktatörlük kurmanın bir başka adımıdır” yorumunda bulunuldu.

‘HDP İLE TAM DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ’ 

Halkların Demokratik Partisi’nin kapatılması girişimini kınayan Komünist Parti, HDP ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti ve ekledi: “Fransa ve Avrupa Birliği’ni Erdoğan rejimine yaptırım uygulamaya ve Türkiye’nin demokratik güçlerine destek vermeye çağırıyoruz.”

İsveç Sol Parti de İsveç ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir