Fahrettin Altun: Terör örgütlerine müsamaha gösteren ülkelerin NATO üyeliğine olumlu yaklaşmamız düşünülemez

Ukrayna ile Rusya ortasındaki savaş devam ederken NATO’nun geleceği de merak ediliyor…

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, İrtibat Başkanlığı tarafından Brüksel’de düzenlenen “Ukrayna Krizi ve NATO’nun Geleceği” bahisli panele görüntü konferans yolu ile iştirak sağladı.

Konferansta konuşan İrtibat Lideri Altun, “Son günlerde İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’nin güvenlik dertlerini ciddiye alan açıklamalar duymak ümit verici bir gelişme olmuştur. Umarız İsveç ve Finlandiya üzere dost bildiğimiz ülkelerin Türk vatandaşlarını tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar attığını görebiliriz. dedi.

“NATO’ya dayanak vermekten kıvanç duyoyoruz”

Türkiye’nin 1952 yılından beri üyesi bulunduğu ve bu 70 yıllık üyeliği boyunca askeri, ekonomik ve diplomatik her türlü takviye vermekten kıvanç duyduğu NATO’ya olan bağlılığını kararlılıkla sürdürdüğüne işaret eden Altun, ülkenin karşılaştığı güvenlik tehditlerine karşı bölgesel ve global barışın sağlanması ismine örgütün oynadığı hayati rolün şuurunda olduklarını söyledi.

Altun, NATO’nun bu hayati rolünün aktif bir biçimde sürdürülmesi ismine örgütün misyon ve operasyonlarını desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirtti.


Türkiye’nin gerek jeopolitik pozisyonunun ehemmiyeti, gerek NATO içindeki ikinci büyük orduya sahip olması, gerekse de son yıllarda sürat kazanarak artan savunma sanayii ve güvenlik kapasitesiyle ittifak içinde değerli bir misyon yüklendiğine dikkati çeken Altun, kelamlarına şöyle devam etti;

“Üstümüze düşen sorumlulukları yerine getiriyoruz”

“Bosna Hersek’ten Sudan’a, Afganistan’dan Kosova’ya pek çok ülkede NATO misyonlarına direkt katkı sunan Türkiye, NATO’nun ortak bütçesine en çok takviye veren ve NATO harekatlarına en fazla katkı veren üye ülkeler ortasında yer almaktadır.

Türkiye gerek PKK, DEAŞ, El Esas, FETÖ ve başka terör örgütleriyle çabada gerekse sistemsiz göç, insan kaçakçılığı, korsanlık ve deniz haydutluğuyla gayrette bir cephe ülkesi olarak kendi ulusal güvenliği ve ittifakın güvenliği için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmektedir.

Ülkemizin NATO misyonlarına sunduğu tüm bu katkılar ve stratejik NATO varlıklarına topraklarımızda konut sahipliği yapmamız, ittifaka olan güçlü bağlılığımızın devam ettiğinin en güçlü bir ispatıdır.”


Türkiye kolaylaştırıcı bir rol oynuyor

Türkiye’nin de sunmuş olduğu değerli katkılarla NATO’nun bugün en dinamik ve güçlü güvenlik teşkilatı olduğunu söz eden Altun, böylesi bir ittifak örgütünün genişlemesinin kesinlikle istek edilir bir durum olduğunu ve Türkiye’nin bugüne kadarki genişlemelerde kolaylaştırıcı bir rol oynadığını kaydetti.

“NATO üyeliği her ülkenin şartsız koşulsuz kabul edileceği bir hak değil”

Altun, NATO üzere böylesine kıymetli bir ittifak örgütüne iştirakin üyeliğe aday ülkeler için yararlar sağlayacağı üzere bu ülkelere bir dizi sorumluluk da yüklediğinin altını çizerek, “Unutulmamalıdır ki NATO üyeliği her ülkenin şartsız kuralsız kabul edileceği bir hak değil, ittifak unsurlarına bağlılığını gösteren ülkelere sağlanan bir imtiyazdır.

Bu sebeple ittifaka katılacak yeni ülkelerin NATO’nun kurumsal kimliği ve kurum içi ahengine ziyan vermemeleri, halihazırda ittifaka üye ülkelerin legal güvenlik tasalarına karşı tehdit oluşturmamaları, üye ülkeleri tehdit eden terör örgütlerine takviye vermemeleri beklenir.

Bu koşullar gerek mevcut genişleme talepleri gerekse de gelecekte yaşanabilecek yeni iştirakler için sağlanması gereken taban gerekliliklerdir.” dedi.

Türkiye olarak bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ittifakın karşılaştığı tehditlere karşı kararlı takviyesi sürdürmekten kaçınmayacaklarını vurgulayan Altun, şu değerlendirmelerde bulundu;

“Terör örgütlerine müsamaha gösteren ülkelerin NATO üyeliğine olumlu yaklaşmamız düşünülemez”

“Ne var ki olabilecek bir savaş durumunda yardımına koşmayı taahhüt edeceğimiz ülkelerin bizim vatandaşlarımızı maksat alan terör örgütleri desteklememesini, bu örgütlerin propaganda yapma, finansman sağlama, militan devşirme üzere Türkiye tersi aktifliklerine müsamaha göstermemesini beklemek en temel hakkımızdır.

Türkiye’de gerçekleştirmiş oldukları terör akınlarıyla çok sayıda vatandaşımızın canına kasteden terör örgütlerine karşı kararlı bir durum almamış, bu örgütlerin ülkelerindeki faaliyetlerine değil tedbir almak, müsamaha gösteren ülkelerin NATO üyeliğine olumlu yaklaşmamız düşünülemez.


Türkiye zıddı faaliyetlerinin durdurulması ülkemiz için hayati bir taleptir”

Türkiye’nin bu ilkesel tavrı hem NATO’nun aktifliğinin sürdürülmesi ve ittifakın geleceği hem de Türkiye’nin güvenlik tehditlerinin bertaraf edilmesi için son derece kıymetlidir.

Türkiye, hudut komşularımız Irak ve Suriye’de üslenen PKK ve DEAŞ tehditlerine, 2013’te Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğine intihar saldırısı düzenleyen DHKP-C terör örgütüne, 2016 yılında seçilmiş iktidara karşı bir darbe teşebbüsünde bulunan ve bu teşebbüste 251 vatandaşımızı katleden FETÖ’ye karşı kararlı gayretini sürdürecektir.

Bu örgütlerin bir kısmının müttefiklik münasebeti kuracağımız Avrupa başşehirlerinde Türkiye karşı faaliyetlerinin durdurulması ülkemiz için legal ve hayati bir taleptir.”


“Umarız, PKK mensupları bir daha Stockholm’de  örgüt propagandası yapamazlar”

Son günlerde İsveç ve Finlandiya’dan Türkiye’nin güvenlik tasalarını ciddiye alan açıklamalar duymanın ümit verici bir gelişme olduğunu lisana getiren Altun, “Umarız İsveç ve Finlandiya üzere tarihi olarak yakın bağlarımız olan, dost bildiğimiz ülkelerin Türk vatandaşlarını tehdit eden terör örgütlerinin faaliyetlerini engelleme noktasında somut ve kalıcı adımlar attığını görebiliriz.

FETÖ üyelerinin müttefiklerimizle münasebetlerimizi bozmak için sürdürdükleri kara propagandalarının dost bildiğimiz ülkelerde mesken sahipliği bulmamasını temenni ediyoruz.

Umarız bundan sonra PKK’ya yönelik gerçekleştirdiğimiz terörle gayret operasyonlarında İsveç imali AT-4 tanksavar silahları ile karşılaşmayız ve PKK mensupları bir daha Stockholm’de kelamda flamalarını sergileyip, uluorta örgüt propagandası yapamazlar.” dedi.


“İttifak ilgileri geliştirmeye açığız”

Altun, Türkiye’nin ulusal güvenliğine kasteden terör örgütlerine dayanak sunmayan, bu örgütlere konut sahipliği yapmayan dost ülkelerle NATO ve başka tüm milletlerarası kulvarlarda işbirliği ve ittifak alakaları geliştirmeye açık olduğunu vurguladı.

“Daha inançlı bir dünya için çalışmaya hazırız”

Türkiye’nin NATO’nun geleceği için gösterdiği fedakarlık ve istikrarlaştırıcı bir güç olarak üstlendiği sorumluluklarının gerek birliğe üye ülkeler gerekse de halihazırda üye olmak isteyen ülkeler tarafından yanlışsız kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir eden Altun, Türkiye’nin bu ülkelerle birlikte daha inançlı bir dünya için çalışmaya her daim hazır olduğunu kelamlarına ekledi.