F-35’lerin motorundan Çin malı modül çıktı

Amerika’nın saygın gazetelerinden Politico’da yer alan haberde, Lockheed Martin şirketi, savaş uçağı motorunda kullanılan metal bir bileşenin Çin’den geldiğini keşfetti. Savunma İhaleleri İdaresi Ajansı, 19 Ağustos’ta Pentagon’daki F-35 Ortak Üretim Programı Dairesine, F-35’in uçaklarının turbo makine pompalarında bulunan mıknatıslarda kullanılan bir alaşımın Çin’den geldiği ihtarında bulundu.

F-35 savaş uçaklarının değerli bir kısmı Lockheed Martin şirketi tarafından üretilirken, bu uçaklardan kullanılan turbo makineleri Honeywell şirketi tarafından temin ediliyor. Pentagon’daki F-35 Ortak Üretim Programı Dairesi, Çin’den gelen modüllerini kullanılmasının şu anda envanterlerde bulunana F-35 uçaklarının uçuş operasyonlarını etkilemeyeceğini duyurdu.

Ortak Üretim Programı Dairesi Sözcüsü Russell Goemaere, Politico’ya yaptığı açıklamada, “Turbo makine pompalarında bulunan mıknatıslar bilgi aktarmadığını yahut uçağın bütünlüğüne ziyan vermediğini, bu mevzuyla ilgili rastgele bir performans, kalite, emniyet yahut güvenlik riski bulunmadığını ve hizmet içi F-35 filosunun uçuş operasyonlarının olağan biçimde devam edeceğini teyit ettik” dedi.

Goemaere, üretimi yapan şirketlerin gerekli bilgilerini kendileriyle paylaştığını belirterek, yeniden bu şirketlerin turbo makinalarında kullanılacak alternatif modüller için gerekli kaynağı bulduklarını bildirdi.

F-35 UÇAĞINDAKİ TURBO MAKİNE NE İŞE YARIYOR

Turbo makine, bir yardımcı güç ünitesini ve bir hava döngü makinesini tek bir ekipman kesimine entegre ediyor. Turbo makine ayrıyeten, yer bakımı, ana motor çalıştırma ve acil durum gücü için elektrik tedarik ederken, yer bakımı sırasında termal idare sistemi için basınçlı hava sağlıyor.

Honeywell Sözcüsü Adam Kress ise yaptığı yazılı açıklamada, şirketin tüm müşteri kontrat ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek kaliteli eserler sağlama konusunda kararlı olduğunu belirtti. Üretime katılan öbür şirketlerle birlikte istişare içinde çalıştıklarını belirten Kress, F-35’te kullanılmak üzere tedarik edilen eserlerde verilen taahhütleri yerine getirmek için tekrar bu şirketlerle yakın işbirliği içinde çalıştıklarını vurguladı.

KAYNAK: POLİTİCO