Erdoğanlar'ın eski ortağı Mübariz Mansimov hakkında tahliye kararı

Erdoğanlar’ın eski ortağı Mübariz Mansimov hakkında tahliye kararı

17 Mart 2020’de Cemaat soruşturması kapsamında tutuklanan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya, tutuklu sanık Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ile 9 avukatı katıldı.

Tanıkların dinlenildiği duruşmada, savcının celse arasında sunduğu esasa ilişkin mütalaaya karşı sanık Gurbanoğlu’nun savunması alındı.

Gurbanoğlu, mütalaaya katılmadığını ifade ederek, Hizmet Hareketi’ne yardım etmediğini, öğrencilere burs vermediğini ve Cemaat’e ait okullarının kapanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Gurbanoğlu’nu ‘‘hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve aldığı ceza miktarını dikkate alarak tahliyesine karar veren heyet, sanık hakkında “konutu terk etmeme” ve “yurt dışına çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Gurbanoğlu’nun yakınları ve Azerbaycanlı kalabalık bir grup, tahliye haberi üzerine sevinç gözyaşları döktü.

Grup adliye koridorlarında slogan atarken, Gurbanoğlu’nun duruşmalarını takip eden ve önceki celselerde tanık olarak ifadesine başvurulan sanatçı Mahsun Kırmızıgül, ev hapsi kararının fazla olduğunu belirterek, sanığın haksız yere yargılandığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun, “terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

BİLAL ERDOĞAN’IN ESKİ ORTAĞI

2007’de Türkiye vatandaşı olan Azerbaycan asıllı Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu BMZ Denizcilik’ten üç tanker kiralamasıyla adını duyurmuştu. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014’te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali’ye çalışıyordu. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan iş insanlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın oğluna kadar şirketlerin Mansimov’la bağlantısı bulunuyordu. Tolga Ağar milletvekili seçildikten sonra Gurbanoğlu ile iş ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir