Erdoğan’ın “dolar ve altınları bozdurun” çağrısına rağbet yok

Erdoğan’ın “dolar ve altınları bozdurun” çağrısına rağbet yok

Son araştırmada 100 kişiden sadece 11’i tasarruflarını TL olarak değerlendirebileceğini ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP 7’nci Olağan Kongresi’nde “Altın ve dövizinizi finans sisteminde değerlendirin.” çağrısında bulunmuştu. Ancak tasarruf yapacak parası olanların yatırımda ilk tercihi altın ve dolar. Tasarruflarını Türk Lirası (TL) olarak muhafaza etmeyi düşünenlerin oranı ise yüzde 11,4’te kaldı.

Haftalık ve aylık konulara dair araştırmalar yapan Aksoy Araştırma, Türkiye gündemine dair Mart Ayı 4’üncü Hafta Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

100 KİŞİDEN 40’I “ALTIN ALIRIM” DEDİ

23 Mart’ta 1.067 kişi ile görüşme yapılarak gerçekleştirilen araştırmada Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nun atanması ile gerçekleşen değişikliğe dair “Sizce bu değişikliğin sebebi hangisidir?” sorusu ile vatandaşın yatırım tercihleri sorgulandı.

“Bugün fazladan 10 bin Türk Liranız olsa hangisine yatırım yaparsınız?” sorusuna ankete katılanların, yüzde 39,6’sı altın, yüzde 18,9’u dolar, yüzde 14,3’ü ise kripto para cevabını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir