Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yılın ilk yurtdışı ziyaretini 17 Ocak’ta Arnavutluk’a yapacak.

Arnavutluk 2019’un Eylül ve Kasım aylarında yaşanan depremlerle sarsılmış, ülkenin kuzeyindeki onlarca bina yıkılmış, 51 kişi hayatını kaybetmişti. Depremin ardından bölgeye yardım eli uzatan Türkiye, hem AFAD’ı harekete geçirmiş hem de TOKİ eliyle konut inşa etme kararı almıştı. Aralık 2020’de ise o konutların temeli törenle atılmıştı.

Türkiye’nin Laç şehrinde inşa ettiği 522 konut tamamlandı. O konutların hak sahiplerine teslimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle gerçekleştirilecek.

Erdoğan, Arnavutluk temasları kapsamında Başbakan Edi Rama ile bir araya gelecek. Ülkeye kalabalık bir heyetle gitmesi beklenen Cumhurbaşkanı, Türkiye ve Arnavutluk heyetlerinin yapacağı baş başa görüşmelere başkanlık edecek. Heyetler görüşmelerin ardından çalışma yemeği yiyecek. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Arnavutluk Meclisi’nde de bir konuşma yapması bekleniyor.

Başkent Tiran’daki Osmanlı eseri Ethem Bey Camii, 2018 yılında TİKA tarafından restore edilmeye başlanmıştı. O çalışmalar da tamamlandı. Camiinin resmi açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek. 1821’de ibadete açılan camii Tiran’ın tarihi merkezini oluşturan mimari eserler arasında yer alıyor.