En Sağlıklı Çorba Çeşitleri

Çorba çeşitleri özellikle hasta olduğumuzda ya da yemeğe sıcak bir başlangıç yapmak istediğimizde devreye giriyor. Peki, en sağlıklı çorba çeşitlerinin hangileri olduğunu biliyor musunuz? Yanıtınız ‘hayır’ ise listemize hemen göz atmaya başlayabilirsiniz.

  • Tarhana Çorbası

Tarhana çorbasının ne kadar faydalı olduğundan söz etmeye bile gerek yok. Çünkü hemen herkes bu çorbanın tam bir şifa kaynağı olduğunu zaten bilir. İçerisinde bulunan malzemelerin sayısının fazla olması, vitamin ve mineral açısından da zengin bir çorba olmasını beraberinde getiriyor. Bu nedenle sofralardan tarhana çorbası asla eksik olmuyor.

  • Tavuk Çorbası

Sağlıklı ve faydalı çorba çeşitleri listemize tavuk çorbasını da ekledik. Hazırlaması zor değil ve bu yönüyle en pratik çorba çeşitleri arasında da bu çorbayı görebiliriz. Dakikalar içerisinde hazırlanıyor ve sıcak servis edildiğinde rahatlıkla tüketilebiliyor. Tavuk çorbası genellikle kış mevsiminde tüketilir.

  • Mercimek Çorbası

Mercimek tam bir şifa deposudur ve içerisinde potasyum, demir gibi mineraller olmasıyla da ön plana çıkar. Mercimek çorbası ise tok tutan ve aynı zamanda hastalar için de sıklıkla yapılan çorbalardan biridir. Bazı yörelerde ‘şifa çorbası’ olarak da adlandırılıyor olması özellikle hastalıklarda en sık tüketilen çorbalardan biri olmasından kaynaklanıyor. Mercimek çorbasını birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz ancak en çok tercih edileni kuşkusuz süzme mercimek çorbasıdır.

  • Brokoli Çorbası

Brokoli yeşil sebzeler arasında en faydalı olanlardan biridir. Bu nedenle çorbası da tüketilmesi önerilen çorbalar arasında bulunuyor. Özellikle çocukların, brokolinin faydalarından istifade etmesini sağlamanın en kolay yolu brokoli çorbası oluyor. Farklı bir renge sahip olması çocukların ilgisini çekiyor ve lezzeti de yediden yetmişe herkese hitap etmeyi başarıyor. Brokoli çorbasının misafirler için de sık tercih edilen bir akşam yemeği çorbası olduğu bilgisini ekleyelim.

  • Karışık Sebze Çorbası

Sebzelerin karışımından elde edilen ve dakikalar içerisinde hazırlanabilen karışık sebze çorbasını da sizlere öneriyoruz. Özellikle evde kalan tek tük sebzeleri buluşturarak bu sebzeleri de değerlendirmenizi sağlayacak olan sebze çorbası bol miktarda vitamin barındırır. Hem yaz hem de kış sebzelerini kullanarak siz de bu benzersiz çorbayı yapabilirsiniz. Doğru tarife ulaşmak için de Yemek.com adresine uğrayabilirsiniz.