Elektrikli araçlarda enerji tüketimi yüksek, bataryalar hızlı bitiyor

Oksijen Gazetesi’nden Mete Tansu yazdı:

“Merakla beklenen Togg’un satışa çıkması ve Tesla’nın Türkiye pazarına rekabetçi fiyatlarla girmesi, elektrikli otomobile olan ilgiyi artırdı. Togg’un şarj şirketi Trugo’nun fiyat tarifesini açıklamasıyla elektriklilerin tüketim maliyeti, benzinli-dizel araçlarla karşılaştırmalar daha fazla konuşulur oldu. Peki şirketlerin katalog verileri ile gerçek tüketim değerleri birbirini tutuyor mu? Kullanıcılar tam şarjla açıklanan menzile ulaşabiliyor mu?

Araçların test sonuçları incelendiğinde, fabrika verileri ile gerçek yakıt tüketimi arasında farklar olduğu görülüyor. Bu durum fosil yakıtlı, hibrit ve elektrikli otomobillerin hepsi için geçerli. Günümüzde yakıt tüketimi ve emisyon oranları gerçek sürüş koşullarında onaylanmış WLTP döngüsüne göre belirleniyor. Elektrikli araçta günümüzde menzil 450-600 km seviyelerine ulaşmış durumda. Teknolojiyle birlikte menzillerin artması, tüketicilerin endişelerini azaltıyor. Şarj alt yapı sorunu ise tüm dünyada yaşanıyor.

Ancak yapılan testler elektrikli araçların tüketiminin WLTP değerlerine göre daha fazla olduğunu, yani daha az mesafe gidebildiklerini gösteriyor. Elektriklerinin çoğunluğu WLTP değerinin yaklaşık yüzde 80’ini karşılayabiliyor. Tam şarjla 500 km gidebileceği açıklanan bir araç yaklaşık 400 km katedebiliyor. Bu da daha fazla enerji tüketimi demek.

Yüzde 20 kayıp oluyor

Türkiye’nin gündemdeki iki modelden örnek verelim…

88.5 kWh batarya kapasitesine sahip 523 km menzilli T10X, Togg’un şarj şirketi Trugo’da 707.1 liraya dolduruluyor. Fabrika verilerine göre, 100 km’de 16.9 kWh yani 135 liralık elektrik harcıyor. T10X’in WLTP dışında bağımsız testleri henüz yapılmadı. WLTP’ye oranla menzilde yüzde 20’lik kaybın yaşanacağından yola çıkarsak, Togg 707.1 liralık tam şarjla yaklaşık 418 km gidebilecek. Bu da 100 km’de maliyetin 173 liraya çıkması demek.

Menzil nasıl azalıyor?

Renault, internet sitesinde Türkiye’nin en çok satan elektrikli modellerinden biri olan Zoe’nin farklı koşullarda ne kadar gidebileceği hakkında bilgi vermek için hesaplama yapıyor. Zoe, 395 km menzile sahip. Hesaplamaya göre 20 derece sıcaklıkta, 50 km hız ile klima kapalı halde 377 km gidebiliyor. Otomobil 35 derecede, klima açıkken ve 80 km hızda menzil 293 km’ye iniyor.

57.5 kWh’lık batarya ile donatılan 455 km menzilli Tesla Model Y de Supercharger’da 419.75 liraya şarj edilebilecek. Tesla’nın verilerine göre, araç 100 km’de 92.25 liralık enerji tüketmiş olacak. Yüzde 20’lik kaybı dikkate alırsak, Model Y’nin 364 km yol katedebileceği ve 100 km’de 115 lira harcayacağı anlaşılıyor.

Evde şarj avantajlı
Hiç kuşkusuz elektrikli araçları evde şarj etmek, DC şarja göre çok daha avantajlı. Mesken aboneleri için 1 kWh elektrik fiyatı aylık toplam 240 kWh’ten fazlası için 2.22 lira. Eve veya site içine kurulacak şarj kutusu Wallbox ile uzun menzilli Togg, 195.5 liraya doldurulabiliyor.

DC şarja göre neredeyse yüzde 75 tasarruf sağlanıyor. T10X’i ofisin otoparkında şarj etmek isterseniz, 1 kWh için tarife 3.78 lira. İşyerinde bataryayı şarj etmenin maliyeti 334.5 lirayı buluyor. Örnekten anlaşılacağı gibi hızlı şarjda dolum benzinliye yaklaşıyor. Ortalama 6-8 litre harcayan benzinli bir otomobilin kullanıcıya maliyetinin 100 km’de 122.5-171.8 lira olduğunu ekleyelim.

Hangi faktörler tüketimi etkiliyor?
Markaların elektrikli modelleri için açıkladığı menziller, şarjı yüzde 100 dolu sıfır araçlarla yapılan sürüş denemeleri üzerine belirleniyor. Denemeler için tercih edilen yollar genellikle eğimsiz ve düz olurken, hava sıcaklıkları yaklaşık 20 derecede seyrediyor. Ayrıca hız sabit ve düşük oluyor, klima kullanılmıyor. Elektrikli otomobilde tüketimi etkileyen faktörler benzinli-dizel ile hemen hemen aynı.

Trafik, yüksek hız, sürekli dur-kalk, hava ve yol koşulları, klima bunların başında geliyor. Örneğin sıcaklığın 10 derecenin altında veya 30 derecenin üstünde olması bataryanın verimliliğini olumsuz etkiliyor. Rüzgar faktörü de önemli. Karşıdan sürekli rüzgar alınması bataryayı daha hızlı bitiyor. Aracı otobanda kullanmak ile eğimli ve engebeli yollarda kullanmak tüketimde farklı oluyor. Elektrikli araçların hızları da sınırlanarak, pilin hızlı bitmemesi amaçlanıyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir