Eğlence masasında yolsuzluk itirafı olay oldu

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Nikos Anastasiadis’in yabancılara para karşılığı AB pasaportu verilmesiyle ilgili itiraflarıyla çalkalanıyor.

Anastasiadis’in itirafı Yunan Kathemerini gazetesinin Rum yönetiminde yayınlanan Kıbrıs versiyonunun yayın yönetmeni Andreas Paraskos’un hafta sonu yayınlanan yazısıyla ortaya çıktı. Paraskos yazısında Rum liderin garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katıldığı İsviçre’de 2017’deki Kıbrıs Konferası’nda anlaşmaya yanaşmadığını ve yakın çevresine konfederasyon ya da iki devletli ‘kadife ayrılıktan’ bahsettiğini belirtti

Anastasiadis’in “Altın yumurtlayan tavuk” diye nitelendirdiği, yatırım karşılığı yabancılara satılan AB pasaportları nedeniyle Türklerle anlaşmak istemediğini ileri süren Paraskos, “Anastasiadis, dönemin Yunan Başbakanı Çipras’la Atina’da bir eğlence masasında, ‘Altın pasaportlardan ofisime 300 milyon Euro geldi, hepsini özel uçakla Şeysel adalarına gönderdim” dediğini yazdı. Anastasiadis’in kızı Elsa ile ortak hukuk bürosunun yatırım karşılığı vatandaşlık satışlarına aracılık yapıp kazanç sağladığı biliniyor. Anastasiadis’in viskiye düşkünlüğü de biliniyor.

 Yazının Rum Kesimi’nde yankılanması üzerine pazartesi günü Paraskos’a gazete yönetimi “Anastasiadis’in eğlence masasındaki sözleri konusunda kaynak ya da deliliniz var mı” diye sordu. “Duyum aldım” yanıtı üzerine, Paraskos’tan düzeltme yayınlamasını istedi, ancak ret cevabı aldı. Gazete yönetimi, önceki gün Paraskos’a haber vermeden Paraskos imzalı düzeltme yayınladı. Düzeltmede, “Yazdıklarımın eğlence masası bölümü, belgeye dayalı değil, duyumlara (dedikodu) dayalı ve sehven yayınlanmıştır” denildi.

Düzeltmeyi gören Andreas Paraskos, Rum lider Nikos Anastasiadis’in gazete patronunu arayarak dava açma tehdidinde bulunduğunu belirtti ve yaşadıklarını anlatan 3 sayfalık mektupla istifa etti.

Kathimerini’deki gelişmeler, Rum yönetiminde siyaset, medya ve sendikaların tepkisini çekti. Rum lider Anastasiadis, yazılı bir açıklama yaparak Paraskos’un istifa sürecine etkisi olmadığını ve gazetecinin iftira attığını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir