Dünya basınında Hafize Gaye Erkan yorumları

TC Merkez Bankası Başkanlığı’na ilk kadın başkan olarak Hafize Gaye Erkan’ın atanması dünya medyasının da gündemine oturdu. Yabancı ajanslar ve gazeteler atamayı okuyucularına son dakika olarak duyurdu.

Reuters, ‘Erkan, ellinci Merkez Bankası Başkanı oldu’ diye duyururken, “Başkan daha Ortodoks bir politikaya dönüş sinyali verdi. Faiz indiriminin ardından Erkan’ın politikayı sıkılaştırması bekleniyor” denildi. Haberde ayrıca “Analistler, ekonomideki başarı şansının Erdoğan’ın Erkan ve Şimşek’e ne kadar bağımsızlık tanıyacağına bağlı olduğunu söylüyor” değerlendirmesine yer verildi.

Bloomberg de sabaha karşı Erkan’ın atama haberini duyururken, Türkiye’nin ilk kadın TCMB Başkanı olduğuna dikkat çekti. Haberin devamında da Erkan’ın kariyerine ayrıntılı bir biçimde yer verildi.

ABD merkezli haber sitesi Al-Monitor de Erkan’ın atanmasıyla ilgili olarak, “ABD merkezli bankacılık ve finans yöneticisinin yeni Maliye ve Hazine Bakanlığı’na Mehmet Şimşek ile birlikte seçilmesi uluslararası piyasaları rahatlatmayı hedefliyor.” yorumunu yaptı. Alman Gazetesi Witschafts Woche de, Erkan’ın yıllardır ABD’de çok iyi bir kariyere sahip olduğuna dikkat çekti.

Yunanistan gazeteleri de ilk kadın başkan Erkan’ın haberini okuyucularına birinci sayfasından duyururken, gelişmelerin yakından takip edildiğine vurgu yaptılar. Economymiddleest.com haber sitesi de Erkan için ‘Türkiye’nin en genç finans profesörü’ derken, “Recep Tayyip Erdoğan, eski bir ABD bankacısını ülkenin merkez bankasının başına atadı ve bu, lirayı dolar karşısında rekor düşüşlere iten alışılmadık politikalarından rotasını değiştiriyor olabileceğine dair son işaret” yorumunu yaptı.

İngiltere’nin The Financial Times gazetesinde Adam Samson imzasıyla yayınlanan haberde, Türkiye’de Merkez Bankası başkanlığı görevine atanan ilk kadın olan Erkan’ın enflasyon ile mücadele için faizleri artırabileceğine işaret edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx