Dr. Cihan Işık: ‘Havuz ve deniz sonrası ıslak mayoyla oturmayın’

Yazın en sıcak günlerinde tatile çıkanların bir birçok havuz ve deniz tatilini tercih ediyor. Kızgın kumlardan serin sulara atlamak epey ferahlatıcı olmasına karşın hasta olma riskini de beraberinde getiriyor.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cihan Işık, havuz ve denize girdikten sonra ıslak mayoyla durmanın birtakım hastalıklara yol açabileceği konusunda uyardı.

Dr. Işık, “Islak mayo, başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir. O nedenle yüzdükten sonra kesinlikle mayonuzu değiştirmeli ve uygunca kurulanmalısınız” dedi.

KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

İdrar yolları enfeksiyonunun belirtileri hakkında bilgi veren Op. Dr. Cihan Işık, “Sık idrara çıkma, idrar sırasında yanma ve sızı, kasıklarda ağrı, ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve mide bulantısı, ilgi sırasında ağrı en çok görülen belirtiler arasında” dedi.

Dr. Işık, idrar yolu enfeksiyonlarının bayanlarda çok daha fazla görüldüğünü belirterek kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

MANTAR ENFEKSİYONUNA DİKKAT!

Genital bölgenin uzun müddet nemli kalmasının, bakterilerin üremesini kolaylaştırdığını lisana getiren Op. Dr. Cihan Işık, “Yaz aylarında kasık bölgesindeki mantar enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor. Bilhassa bayanlar bu hususta çok daha fazla dikkatli olmak durumunda.

Mantar hastalığı sıcak, ıslak, nemli, terli ve kapalı beden bölgelerinde oluşur. O nedenle deniz yahut havuzdan sonra ıslak mayonun çabucak çıkarılmasında ve diğerlerine ilişkin mayo, havlu üzere eşyaların kullanılmamasında yarar var” diye konuştu.

Dr. Işık, mantar enfeksiyonunun varlığında tedavi için kesinlikle bir uzmandan yardım almak gerektiğini de kelamlarına ekledi.