Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve birçok eve polis baskını

Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve birçok eve polis baskını

Arama yapılan adreslerden biri de merkez Kayapınar ilçesindeki Rosa Kadın Derneği oldu. Dernekteki aramalar halen devam ederken, kentteki birçok adrese daha aramalar yapıldı. 

Gerçekleştirilen operasyon sonucunda şimdiye kadar aralarında TJA Aktivisti Zelal Bilgin, Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Necla Tamriş, DBP MYK üyesi Zeynep Üren, DBP İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un basın danışmanı Gurbet Özel, JİNNEWS muhabiri Beritan Canözer, Barış Annesi Nezahat Teke, Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, HDP Kayapınar eski Eşbaşkanı Besile Narin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Meclis üyeleri Bahar Karakaş Uluğ, Ruken Bekalp ve Şehriban Zoğurli, TJA aktivisti Sevim Biçici, Nurşen Akbal, Leyla Akgül, Ayşan Kanuş Zengin, Şilan Kan ve Satiye Ok’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Dernek ve ev baskınlarının gerekçesi hakkında bilgi alınmazken, Rosa derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadeler yer aldı: 

“22 mayıs 2020 derneğimiz basılmış birçok arkadaşımız gözaltına alınmıştı ve akabinde tutuklanmıştı. Yapılan duruşmalarda arkadaşlarımız buradayız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz dediler ve hepsi tutuksuz yargılandı. Bugün 11 ay sonra derneğimiz tekrar basıldı. Hukuksuz bir şekilde kapı kırılarak, alarm sistemi koparılarak ve hiç bir yönetici olmadan arama yapılmaya başlandı. Sistematik olarak bize uygulanan yargı tacizini kabul etmiyoruz. Kadınlara dönük iktidarın yürüttüğü nefret, sindirme politikalarına karşı VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ!.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir