DBP’li Salihe Aydeniz’in cürüm evrakı kabarık çıktı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in, polise yumruk atması reaksiyonların odağına oturdu.

Şehit aileleri Aydeniz’e sert reaksiyon gösterirken, Kadıköy’deki müsaadesiz yürüyüş sırasında ortaya çıkan skandal imajlar sonrası Aydeniz’in kabahat evrakı ortaya çıktı.

80 fezlekesi var

Aydeniz’in, ortalarında “suç ve hatalıyı övmek”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” cürümlerinin da bulunduğu çok sayıda aksiyondan ötürü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan onlarca fezleke bulunuyor.

Adalet Bakanlığı kaynaklarına nazaran, DBP’li Aydeniz hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle başsavcılıklar tarafından 2018’den bu yana 80 fezleke hazırlandı.

Yöneltilen suçlamalar

Fezlekelerde Aydeniz’e; “suç ve hatalıyı övmek”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Cumhurbaşkanına hakaret”, “kamu görevlisine vazifesinden ötürü hakaret”, “kamu görevlisinin vazifesini yapmasına pürüz olma”, “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kanuna alışılmamış toplantı ve şov yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamaları yöneltiliyor.

Dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek

AA’nın haberine nazaran, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, hakkında kabahat duyurusunda bulunulan Aydeniz’in, polise yumruk attığı olayla ilgili tespitlerini yapıp, dokunulmazlığın kaldırılmasına yönelik fezleke hazırlanması için belgeyi milletvekilleriyle ilgili soruşturmaları yürütmekle vazifeli Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndereceği öğrenildi.