Davutoğlu: Türkiye’deki sistemin adı otoriter yolsuzluk düzenidir

Davutoğlu: Türkiye’deki sistemin adı otoriter yolsuzluk düzenidir

Davutoğlu, açıklanan ekonomik paketi ise ” Ya Sayın Cumhurbaşkanı başka bir alemde yaşıyor ya da yeni iktidara geldi” şeklinde değerlendirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Zanka TV’de Ferit Atay, Ali Tarakçı ve Selçuk Geçer’in konuğu oldu.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomik paketin aslında bir itirafname olduğuna işaret ederek, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın reform paketi diye açıkladığı hususlarla halkın yaşadıklarını yan yana getirdiğimde aklımdan iki ihtimal geçti: Ya Sayın Cumhurbaşkanı başka bir alemde yaşıyor ya da yeni iktidara geldi” dedi.

İktidarın bugüne kadar yaptıklarının çoğundan vazgeçme niyeti olduğunu açıkladığını ifade eden Davutoğlu, “Yeni bir dönem başlangıcı adı altında geçmiş dönemin bütün suçlarını kabullendi” değerlendimesinde bulundu.

‘VARLIK FONU’DA NE ALINDI, SATILDI AÇIKLANMALI’

“Ekonomiyle inatlaşılmaz, vizyonla yönetilir ” diyen Davutoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı nihayet TÜİK’in özerkleştirilmesi gerektiğine inanmış, bir yılda 3 başkan değiştirdikten sonra. TÜİK üzerinde öylesine oynandı ki güvenilir bir tarafı kalmadı. Yatırımcı bakıyor, ‘Bunların rakamlarına güvenilir mi?’ diye. Rakamlarına güvenmedikleri zaman olumlu bir tablo bile olsa ‘Buraya yaklaşmayın’ deniliyor. Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Bütçe dışı fonların kullanımına sınırlama getirilecek’ Peki en büyük bütçe dışı fon ne? Varlık Fonu. Önce damadı döneminde Varlık Fonu’nda ne alındı, ne satıldı, ne yapıldı bu açıklanmalı, bilinmeli.”

‘SİSTEMİN ADI OTORİTER YOLSUZLUK DÜZENİDİR’

Başbakanlığı döneminde kapalı kapılar ardında kendisiyle konuştuğunu söyleyecek bir tane müteahhittin çıkmayacağını vurgulayan Davutoğlu, “Siyasi Ahlak Reformu ve Temiz Siyaset Belgesi raporu açıkladık geçen ay. 165 maddede yolsuzlukların ve yanlış uygulamaların nasıl engelleneceğini tanımladık. Ben bütün resme bakarak sistemi düzeltmeyi öncelerim. Bugün Türkiye’deki sistemin adı otoriter yolsuzluk düzenidir. Bu 2001’den önce de vardı. Yolsuzluk düzenleriyle otoriterlik arasında bir ilişki vardır.”

Davutoğlu, düzen değiştirilmediği takdirde 5 müteahhidin yerine 15 müteahhitin alacağını vurgulayarak, “Mesele isimlerin değişip düzenin devam etmesi değil, düzenin değişip isimler ne olursa olsun hak, hukuk, adalet içinde herkesin istifade etmesi” dedi.

Davutoğlu, kamu kaynakları ile yapılan binaya, okula, üniversiteye, köprüye, sokağa, baraja yaşayan siyasilerin adı verilmeyeceğini belirterek, “Bu itibar yolsuzluğudur. Benim hayatımda tek ölçü vardır: Samimi ve sahici olmak. Samimi ve sahici olduğunuzda hakikat bir gün mutlaka ortaya çıkar” diye konuştu.

‘TRUMP’UN MEKTUBU KANUNİ’NİN FRANSUVA’YA YAZDIĞI MEKTUPTAN DAHA AĞIR’

“S-400 sistemini atıl tutacaksanız milletin 2.5 milyar dolarını niye harcadınız?” diye soran Davutoğlu, “Niye Türkiye’yi S-400 yüzünden üretiminin bir parçası olduğumuz F-35 projesinden ettiniz? Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektup, Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransuva’ya yazdığı mektuptan çok daha ağır bir mektuptur.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir