Çok Fazla Gerilimli Olduğunuzu Gösteren Bedeninizin Yolladığı 10 Sinyal

Herkes bazen gerilimden muzdariptir. Bu, kendi içinde hiç de makus değil. Lakin gerilimi çok uzun müddet yaşarsanız ve bir noktada kronikleşirse, sıhhatiniz için berbattır. Kronik gerilim yaşıyorsanız, çabucak tedavi etmek çok değerlidir. Lakin kronik gerilimi tam olarak nasıl tanıyorsunuz? Bu 10 sinyal size yavaşlama vaktinin geldiğini söylüyor.

1. SIRT AĞRISI

Sırtınızda yahut omuzlarınızda sıklıkla (hatta daima olarak) ağrı hissediyorsanız, bu kronik gerilimi gösterebilir. Şayet stresliyseniz, omuzlarınız boyun ve sırtınız gerilir ve bu da sonuçta şikayetlere neden olabilir.2. BAŞ AĞRISI

Vücudunuzdaki her şey birbirine bağlıdır, bu nedenle kas gerginliği baş ağrısına ve hatta migrene neden olabilir. Sırtınızda yahut omuzlarınızda gerginlik varsa, baş ağrısına daha hassas olabilirsiniz.

3. NEFES DARLIĞI

Stresin nefesinizi etkilediğini biliyor muydunuz? Nefes almakta zorluk çekiyorsanız, bunun nedeni gerilim olabilir. Bu yüzden gerilimli beşerler da sıklıkla hiperventilasyon yaparlar. Nefes alma teknikleri ile gevşemeyi teşvik edebilir ve daha özgür bir hava akışı yaratabilirsiniz.

4. ASTIM

Araştırmalar, kronik gerilimin bu durumdan muzdarip şahıslarda daha fazla astım krizine neden olabileceğini gösteriyor. Gerilim ayrıyeten sizi soğuk algınlığı üzere teneffüs yolu hastalıklarına karşı daha hassas hale getirebilir. Ek olarak, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir.5. AKNE

Stres sivilce ve akneye neden olabilir. Bunun nedeni, gerilimin cildinizde daha fazla yağ üretimine neden olan bir hormon olan kortizol üretimini uyarmasıdır. Bu, cildinizi daha yağlı hale getirir ve sivilce ve öbür lekelerin oluşma mümkünlüğünü artırır.

6. BAĞIRSAK FLORASI

Bazı beşerler gerilimli olduklarında bağırsak sorunları yaşarlar. Gerilim, kimi insanların daha sık tuvalete gitmesine, kimilerinin ise hiç gitmemesine neden olabilir. Velhasıl: Bozulmuş bağırsak florası hem ishale hem de kabızlığa neden olabilir. Ayrıyeten irritabl bağırsak sendromu (PDS) yahut bağırsak hastalığı alabilirsiniz.

7. HAFIZA SORUNLARI

Biraz unutkan mısınız? Bu, kronik geriliminiz olduğunu gösterebilir. Gerilim, hafızanızdan, karar vermenizden ve kişilik davranışınızdan sorumlu olan bir nörotransmitter olan dopamin üretiminin azalmasına yol açabilir. Bu nedenle, çok fazla geriliminiz varsa, hafızanızı etkileyebilir.8. DÜŞÜK LİBİDO

Son vakitlerde cinsel isteksizlik mi yaşıyorsunuz? Bu tıpkı vakitte bir gerilim belirtisi olabilir. Araştırmalar, bilhassa kronik gerilimden mustarip bayanların dikkatlerinin daha dağınık ve eşleriyle daha az ilişkili hissettiklerini gösteriyor. Ayrıyeten, gerilim hormonu kortizol daha az cinsel uyarılmaya yol açabilir.

9. KİLO DALGALANMALARI

Bazen gerilim, bedeninizin beyinden yemek vaktinin geldiğine dair bir sinyal almasını engelleyebilir. Bu, öğün atlamanıza yahut garip vakitlerde yemek yemenize neden olur. Ayrıyeten gerilimli hissediyorsanız ve bedeniniz gerilim nedeniyle göbeğiniz, kalçalarınız ve uyluklarınız etrafında daha fazla yağ depolarsa daha sıhhatsiz yiyecekler yeme eğilimindesiniz. Bu da kilo alabileceğiniz manasına gelir. Kimi durumlarda gerilim, daha az yemenize ve kilo vermenize neden olabilir.

10. UYKU DÜZENSİZLİĞİ

Aşırı kortizol, geceleri güzel uyumanızı engelleyebilir. Bu, uyku eksikliği ve uyumak zorunda olduğunuz hissinden ötürü ekstra gerilime girmenize neden olabilir. Bu niyetler çoklukla uyku yoksunluğunuzu daha da kötüleştirir. Ne kadar sıkıntı olursa olsun, bu kanılardan kaçınmaya çalışın.