Cem Uzan: Anayasa değişmezse Erdoğan aday olamaz

Cem Uzan: Anayasa değişmezse Erdoğan aday olamaz

Anayasa değişikliği olmadığı takdirde Sayın Erdoğan bir daha aday olamaz. Bunu Sayın Bahçeli de biliyor Sayın Erdoğan da.” dedi.

3 Temmuz 2001 Milletvekilliği Genel Seçimi’nde yüzde 7,25 oy alan Genç Parti’nin eski genel başkanı Cem Uzan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliği olmadan yeniden cumhurbaşkanlığına aday olamayacağını iddia etti.

“Bugün ‘ben aday olabilirim diyor mu? Sayın Cumhurbaşkanı? Diyemez, çünkü anayasa net.” diyen Uzan, 1982 Anayasası’na göre cumhurbaşkanının en fazla iki defa seçilebileceğini kaydetti.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ OLMADAN ERDOĞAN BİR DAHA ADAY OLAMAZ”

YouTube’da yayın yapan Zanka TV’de Ferit Atay’ın soruların cevaplandıran Cem Uzan, yeni anayasa tartışmalarına dair şu ifadeleri kullandı: “Gayet basit. Reform falan bunların hepsini kaldırın atın kenara. Yeni anayasa bir sebeple konuşuluyor; mevcut anayasaya göre bir kişi sadece 2 kere cumhurbaşkanı seçilebilir. Ben yanlış hatırlamıyorsam Sayın Erdoğan 2 kere seçildi. Anayasa değişikliği olmadığı takdirde Sayın Erdoğan bir daha aday olamaz.” dedi.

Uzan şöyle devam etti: “Aslında halktan, milletten gizlenen tek bir amaç var; o da Sayın Erdoğan bir daha aday olamıyor. Bakın Sayın Devlet Bahçeli çıktı dedi ki, ‘2023 senesinde Cumhur İttifakı’nın adayı bizim için Recep Tayyip Erdoğan’dır’. Sayın Bahçeli anayasayı bilmeden mi konuşuyor? Hayır. Sayın Bahçeli anayasayı çok iyi biliyor, o maddenin de ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Anayasa kaç defa değiştirildi? Siz bile hatırlamıyorsunuzdur, ben de hatırlamıyorum baya bir değişti.” 

“Türkiye’de artık Sayın Erdoğan’ın vesayetinin hâkimiyeti var.” diyen Uzan, “Uluslararası devlet hukukunda meşruiyet, meşru olma terminolojisi var. Bu çerçeveden baktığınızda, zırt pırt kendisi için anayasa değiştiren başka devlet başkanları da gelmiştir dünyada, fakat bunların hepsi, uluslararası platformlarda hem kendileri hem de devletleri meşruiyetlerini kaybetmişlerdir.” dedi.

İMAR BANKASI VE ADABANK BATMIŞTI

İmar Bankası ve Adabank’ın 2003 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmesinin akabinde hakkında nitelikli zimmet davası açılan Cem Uzan’ın aldığı 18 yıl hapis cezası 2015’te Yargıtay tarafından onandı. Hakkında kırmızı bülten bulunan Uzan yakalanırsa 9 yıl 2 ay hapis yatacak.

TMSF, Uzan ailesine ait cep telefonu operatöre Telsim, Star TV, Star gazetesi ve çimento fabrikalarını müsadere etmişti. Telsim, İmar Bankası ve Adabank’tan doğan alacaklara mukabil İngiliz Vodafone firmasına 4,5 milyar dolara satılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir