Casus yazılım Predator, Yunanistan’ı karıştırdı: Miçotakis’Ten açıklama geldi

Komşu Yunanistan ‘dinleme skandalı’yla çalkalanıyor. Muhalefet önderi Nikos Andrulakis’in Ulusal İstihbarat Teşkilatı tarafından dinlendiğinin ortaya çıkması ülke gündemine oturdu. Gözler Başbakan Kiriyakos Miçotakis’e çevrilirken, başbakan mevzuya ait açıklama yaptı.

Miçotakis, sosyalist parti önderinin dinlenmesinin yasal sonlar içinde olabileceğini belirtse de bu durumun yanlış olduğunu kabul etti. Miçotakis, “Durumdan haberdar değildim, aksi takdirde buna müsaade vermezdim” dedi.

Skandal, Cuma günü muhalefet partisi PASOK’un başkanı Nikos Andrulakis’in açıklamasıyla ortaya çıktı. Andrulakis, “Geçen yıl Ulusal İstihbarat Teşkilatı tarafından konuşmalarımın dinlendiğini öğrendim” dedi.

Andrulakis’in açıklaması sonrası istifalar peşpeşe geldi. Evvel Başbakanlık Genel Sekreteri ve Miçotakis’in yeğeni Grigoris Dimitriyadis’in istifa ettiği haberi geldi. Bir saat geçmeden Ulusal Güvenlik Teşkilatı EYP’nin Lideri Panayotis Kontoleon misyonu bıraktı.

MİÇOTAKİS’TEN ÖZÜR AÇIKLAMASI

Muhalefet, Başbakan’a yüklenirken Miçotakis’ten özür açıklaması geldi.
PASOK başkanının dinlendiğini bilmediğini, bilseydi asla müsaade vermeyeceğini söyledi ve “Andrulakis’e bu yanılgı nedeniyle bir özür borcum var” dedi.

PASOK önderi, parlamentoda bir soruşturma komitesi kurulması davetinde bulundu. Hükümet, Andrulakis’in resmen başvurması halinde kurul kurulmasını destekleyeceğini açıkladı.

GAZETECİ DE DİNLENMİŞ

Andrulakis, 26 Temmuz’da, cep telefonuna bir casus yazılım yüklenmeye çalışıldığına dair savcılığa cürüm duyurusunda bulunmuştu. PASOK önderi ile birlikte dinlendiği tez edilen öbür isimse CNN Yunanistan’a çalışan gazeteci Tanasis Kukakis.

TELEFONDAKİ CASUS PREDATOR

Yunanistan’da yasa dışı dinleme skandalının cep telefonlarına gizlice yüklenen casus bir yazılım ile gerçekleştiği öne sürülüyor. Pekala “Predator” isimli bu yazılım nasıl çalışıyor?