Bu Belirtileri Yaşıyorsanız Katarakta Yakalanmış Olabilirsiniz

Yaşlılık hastalığı olarak da bilinen katarakt, göz sıhhatinin yanı sıra ömür kalitesini de önemli bir halde etkileyen bir göz rahatsızlığı çeşididir. Yaşlandıkça, her iki gözünüzdeki lensler de giderek daha az netleşir. Bunun nedeni, gözlerinizdeki proteinin topaklı hale gelmesi, bu da lensleri bulanıklaştırması ve sonuç olarak bulanık görmenizdir. Katarakt çift görme, görünüşte bulanıklık, gece görüş açısının bozulması üzere işaretlerle kendisini muhakkak ederek vakitle beğenilen görme yetisinin azalmasına neden olmaktadır. Katarakt hastalığının tek tedavisi olarak cerrahi bir ameliyatla gerçekleştirilmektedir. Diyabet üzere sık görülen yaşa bağlı bir durum bu süreci hızlandırabilir.

BULANIK GÖRME BİRİNCİ İŞARETTİR

Pek çok insanın bilmediği şey, yaşa bağlı kataraktla birlikte gelen bulanıklığın epeyce erken bir vakitte kendini gösterebileceğidir: 55 yaş civarında. 55-65 yaş ortasındaki bireylerin yaklaşık yüzde üçünde yaşa bağlı katarakt vardır. . Birtakım durumlarda, 40 yaşından itibaren görüşlerinin kötüleştiğini fark eden beşerler olduğu için, bundan daha da erkendir.

SEMPTOMLAR

Yaşa bağlı katarakt geliştirmekte olduğunuzu gösterebilecek bir grup belirtiler vardır. Aşağıdaki değişikliklere dikkat edin:

 • Hem yakın hem de uzak görüşte bulanık olarak görüyorsanız,
 • Renkleri daha az parlak ve bazen biraz sarı yahut kahverengi görmek,
 • Görmek için sırf bir göz kullandığınızda bazen iki kat görüşe sahip olmak,
 • Gece görüşünüzün hayli berbat olması. Sokak lambaları, farlar ve öbür ışık kaynaklarının etrafında renkleri karıştırmak,
 • Birdenbire, evvelce sahip olduğunuz gözlüklerden çok farklı bir düzeltici lense sahip gözlüklere gereksiniminizin olması,

​​​​​​​Yukarıda saydığımız belirtiler kataraktın birinci belirtileridir.​​​​​​​

OPERASYON

Katarakt ilerleyici bir hastalıktır ve bu nedenle doğal olarak asla güzelleşemez. Görüşünüz ne olursa olsun daha da berbatlaşacak, lakin bunun ne kadar süratli olduğu bireyden şahsa değişir. Yalnızca hasarlı lensin şeffaf bir yapay lens ile değiştirildiği bir operasyonla tedavi edilebilir. Bu kulağa ürkütücü gelse de sıklıkla ve lokal anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bu süreç görüşünüzü büsbütün eski haline getirebilir, lakin bazen okuma gözlüğü hala gerekli olabilir.

KATARAKT AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Katarakt ameliyatı sonrası hasta hafif yiyeceklerle beslenmelidir.
 • Ameliyattan sonra 1 hafta ağır yükler kaldırılmamalıdır.
 • Ameliyat olan kişi, ameliyat günü sonrası otomobil kullanmamalıdır.
 • Duş alımı konusunda da, göze su değmediği sürece duş alınabilir.
 • Ameliyat sonrası göze baskı uygulanmamalı ve darbelerden korunmalıdır.
 • Ameliyat sonrası birinci gün gözlerde bulanık görülebilir ve olağan bir olaydır. Sağlıklı bir formda yürüyebilmek için takviye alınabilir.