Boğaziçi öğrencileri adliyede: Kayyımlar gidecek, biz kalacağız

‘Pandemi’ gerekçe gösterilerek basın açıklaması yasaklanırken, öğrenciler polis ablukası altında gerçekleştirdikleri açıklamalarında “Yüreğimiz yetiyor, kayyumlar gidecek, biz kalacağız” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen bir sergide ‘yere Kâbe fotoğrafı serildiği’ iddiasıyla 2’si tutuklu 7 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

‘DİNİ DEĞERLERİ ALENEN AŞAĞILAMA’ SUÇLAMASI

24 Şubat’ta hazırlanan iddianamede; öğrencilerin ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan bir yıldan üç yıla kadar hapisle cezalandırmaları talep ediliyor. İddianamede, “Kâbe görselinin üzerine yerleştirilen LGBTİ+ bayrağı için İslam dini literatüründe yasak ve haram olarak kabul edilen eşcinsellik ve benzeri cinsel yönelimlere dair imge” ifadeleri bulunuyor.

BASIN AÇIKLAMASINA ‘PANDEMİ’ YASAĞI

Yağmur Kaya’nın Artı Gerçek‘te yayınlanan haberine göre, öğrenciler için yapılacak basın açıklaması öncesinde adliye, polis ablukası altına alındı. İlçe Kaymakamlığı, ‘pandemi’ gerekçesiyle basın açıklamasının yasaklandığını duyururken, Öğrenciler açıklamalarını polis ablukası altında gerçekleştirdi. “Doğu’yu ve Selo’yu alıp mücadelemize devam edeceğiz” diyen öğrenciler, “Yüreğimiz yetiyor, kayyumlar gidecek, biz kalacağız” dedi.

EV HAPSİNİ REDDETTİLER 

Açıklamaya, ev hapsini reddettiklerini duyuran Hasan Doğan, Yunus Emre Karaca, Muhammed Hizmetçi, Aze Deniz Akşar ile Yıldız İdil Şen de katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir