Berat Albayrak geri mi dönüyor?

Hükûmete yakın çizgide yayın yapan gazete ve televizyonlarda Albayrak yorumları öne çıkıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden 8 Kasım 2020 tarihi itibarıyla istifa ettiğini Instagram hesabından duyuran Berat Albayrak’tan 4 aydır haber alınamıyor. Ancak son günlerde Albayrak ismi hem Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de hükûmete yakın gazetelerin yazarları tarafından daha sık telaffuz edilmeye başlandı.

AKP’ye yakın çizgide yayın yapan ve muhalefetin “yandaş” diye nitelendirdiği Sabah gazetesini yazarı Şebnem Bursalı, bugün yayımlanan makelesinde müstafi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yöneltilen eleştirileri “maksatlı” diye nitelendirdi.

“Albayrak çünkü…” başlıklı makalede, “Başkan Erdoğan’dan sonra en fazla iftiraya, saldırıya uğrayan isim tartışmasız Berat Albayrak. Bunlar tesadüf değil. Erdoğan’ın ‘yerli ve milli’ politikalarını, tam bağımsızlık yolundaki hedeflerini sürükleyen politikaları belirleyen ve yürüten iki önemli bakanlık koltuğunda yaptıklarını düşündüğümüzde, başka bir sonuç beklemiyor insan.” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN’IN LİDERLİĞİNDE, ALBAYRAK’IN BAKANLIĞI DÖNEMİNDE…”

Makalede Albayrak’ın Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından “sistematik olarak yürütülen iftira ve algı operasyonuna” Erdoğan’ın partisinin İzmir İl Kongresi’nde cevap verdiği belirtildi.


Hazine Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın (solda) babası Sadık Albayrak ile “baba ocağı” Trabzon’un Dernekpazarı ilçesine bağlı Yenice Köyü’nde bir müddet dinlendiği iddia edilmişti.

Albayrak’ın Enerji Bakanlığı dönemindeki çalışmalarını övmeye devam eden Bursalı, şunları dile getirdi: “Bugün Türkiye eğer Karadeniz’de doğalgaz kaynakları bulmuşsa, adına Mavi Vatan dediğimiz strateji uygulanabiliyorsa, enerjide neredeyse yüzde 100’lük dışa bağımlılığı, öngörülebilir bir süre içinde yarıya yakın yerli kaynaklara döndürebilecek bir Türkiye hedefini konuşabiliyorsak, Erdoğan’ın liderliğinde ve Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde atılan cesur kararlardandır. Ekonomi Bakanlığı döneminde yapılanlar da tam bağımsızlık hedefindeki Türkiye’nin adımlarıdır.”

ŞEBNEM BURSALI’YA GÖRE ASIL HEDEF TÜRKİYE

Makalede şöyle denildi: “Bugün içeriden ve dışarıdan iftira ve saldırıların hedefinde Berat Albayrak varsa biliniz ki aslında; IMF kapılarına mahkûm olmayan, bölgesinde güç odağı durumuna yükselen, kurulan masalarda gösterilen yerlere oturan değil, kendi kurduğu masalara istediğini istediği yere oturtan Türkiye’dir asıl hedef. Yani, asıl mesele Al-Bayrak’tır.”

SABAH YAZARI, NİÇİN ALBAYRAK’IN ENERJİ BAKANLIĞI DÖNEMİNİ VURGULADI?

Şebnem Bursalı’nın Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ziyade Enerji Bakanlığı dönemindeki sondaj çalışmaları başta olmak üzere bu dönemi öne çıkarması dikkatlerden kaçmadı.

Ankara kulislerinde öne çıkan “Berat Albayrak yeniden Enerji Bakanlığı’na getirilecek.” iddiası ile aynı dönemde Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın idare ettiği Sabah’ta Albayrak’a methiye dizilmesi manidar bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir