Bayramda bu hataları yapmayın

Paylaş

Son 1.5 yıldır pandemi gölgesinde geçirdiğimiz bayramlarımızda güçlü bir bağışıklık sistemi için doğru beslenmeye önem vermemiz gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, “Aşırı şeker ve yağ tüketimi gibi beslenme hataları ile bağışıklığımızı düşürmemeye dikkat etmek de önceliklerimizden olmalı” diyor. Deniz, bayramlarda en çok yapılan beslenme hatalarını anlattı. 

KURBAN ETİNİ BEKLETİN

Paylaş

KURBAN ETİNİ BEKLETİN

 Kırmızı et sindirimi en zor olan yiyecektir. Kesimden sonra birkaç saat içerisinde et yemek hazımsızlık, şişkinlik başta olmak üzere mide problemlerine neden olur. Etler kesildikten sonra 24 saat bekletmek ve mümkünse bayramın ilk gününü yeni kesilmiş hayvan etini yemeden geçirmek daha doğru olacaktır. DOĞRU ŞEKİLDE PİŞİRİN Eti çok yüksek ısıda pişirmek ve mangal yapıyorsanız ateşe çok yakın pişirmek etin içinde kanser yapıcı maddelerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle eti kızartma, kavurma ve mangal gibi pişirme yöntemleriyle pişirmek yerine ızgara, fırında, haşlama gibi yöntemler tercih etmek gerekir. 

ETİ PİŞİRİRKEN YAĞ EKLEMEYİN

Paylaş

ETİ PİŞİRİRKEN YAĞ EKLEMEYİN

 Kırmızı et iyi bir hayvansal protein kaynağıdır. Demir, çinko, fosfor, B12, B6 gibi vitamin ve minerallerden zengindir. Ancak yağ içeriği de yüksektir. Bu nedenle eti pişirirken içerisine kuyruk yağı ve iç eklemekten kaçınmalı etleri ekstra yağ ilave etmeden kendi suyunda, kısık ateşte pişirmelisiniz. 

SEBZEYİ SOFRADAN EKSİK ETMEYİN

Paylaş

SEBZEYİ SOFRADAN EKSİK ETMEYİN

 Her zaman sofraların olmazsa olmazı mevsim sebzeleridir. Etin içindeki demirden maksimum fayda sağlamak için yanında bol limonlu bir yeşil salata yemek gerekiyor çünkü hem limondaki hem yeşilliklerdeki C vitamini ile etteki demirin vücuda olan faydası da artıyor. Ayrıca sebze grubu iyi bir posa kaynağı olduğu için sindirimi kolaylaştırıyor, tok tutuyor. SU İÇMEYİ UNUTMAYIN Vücudun düzenli çalışması için su içmek çok önemlidir. Özellikle sıcak yaz günlerine denk gelen bu bayramda çay, kahve, asitli içecek tüketimini artırarak su içmeyi unutmak sık görülen hatalardan. Kurban Bayramı’nda su içmeyi ihmal etmek sindirimi zorlaştırarak kabızlık yaşamanıza neden olabilir.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Paylaş

HAREKETSİZ KALMAYIN

 Pandemi nedeniyle hareketsiz bir sene geçirmek zorunda kalan bizler bayramımıza mutlaka hareket katmalıyız. Yürüyüş, ip atlama, bisiklet, yüzme gibi sevdiğiniz, sürekli yapma imkanınız olan bir fiziksel aktiviteyi yapmak için kendinize fırsat yaratın.

Çok et tüketmeyin

Paylaş

Çok et tüketmeyin

Kurban Bayramı’nda her öğün et yemek yerine bir öğününüzde et yemek, diğer öğününüzü semizotu, kabak, taze fasulye gibi mevsim sebzeleri veya nohut, barbunya gibi baklagil grubu yemekler yiyerek geçirmek daha uygun. Yemeğinizin yanında salata olması et porsiyonunu azaltmanıza yardımcı olur.

TATLI TÜKETİMİNİ ABARTMAYIN

Paylaş

TATLI TÜKETİMİNİ ABARTMAYIN

Bayramların vazgeçilmezi tatlılar. Ancak kontrolsüzce tatlı tüketimi fazla kalori, yağ ve şeker alımıyla sonuçlanıyor. Bu durum hem sindirim sorunları hem kan şekeri dengesizlikleriyle kendini hissettiriyor. Daha dengeli olduğu için sütlaç, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar veya meyveli tatlıların tercih edilmesi daha doğru. Kurban Bayramı’nda her öğün et yemek yerine bir öğününüzde et yemek, diğer öğününüzü semizotu, kabak, taze fasulye gibi mevsim sebzeleri veya nohut, barbunya gibi baklagil grubu yemekler yiyerek geçirmek daha uygun. Yemeğinizin yanında salata olması et porsiyonunu azaltmanıza yardımcı olur.

bayram