Balıkesir’de lise öğrencileri, besin güvenliği eğitimi alıyor

Balıkesir Borsa İstanbul Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Besin Teknolojisi Alanı’nda öğrenciler, kritik bir eğitimden geçiriliyor.

Mezun olduklarında laboratuvar teknisyeni unvanı alıyorlar

Karesi ilçesindeki okulda öğrencilere teorik eğitimlerin yanı sıra mutfakta yemekler hazırlayıp mikrobiyolojik tahlilleriyle uygulama yapma imkanı sağlanıyor.

Besin Teknolojisi Alan Şefi Kadriye Kahraman, kalite denetim eğitimi verilen öğrencilerin mezun olduklarında laboratuvar teknisyeni unvanı aldıklarını söyledi.

“Biz ‘tarladan kaşığa’ diyoruz”

Öğrencilerin üretim teknolojisi konusunda yapılan protokoller kapsamında uygulamalı iş başı eğitimler de aldıklarını belirten Kahraman, “Tarladan sofraya diyorsunuz ya biz tarladan kaşığa diyoruz.

Ham unsur halinden eseri alıp sizin sofranızdaki eser hatta siz besin zehirlenmesi yaşadığınız takdirde buna sebep olan besinlerin dahi son tahlillerine kadar bunların kalite denetimini ve üretimini öğrencilerimiz burada öğrenebiliyorlar.” diye konuştu.

Besin zehirlenmesi geçirdiği için bu kısmı tercih etti

Kahraman, besin laboratuvar teknisyeni, besin üretim operatörü olabilmelerinin yanı sıra mezunlara iş yeri açma dokümanının verildiğini söz etti.

10’uncu sınıf öğrencisi Fatma Akbaş ise çocukluğunda besin zehirlenmesi geçirdiği için bu kısmı tercih ettiğini, laboratuvar ortamını sevdiğini lisana getirdi.

“İnsanların sağlıklı eserler yemesini istiyorum”

Ailesinin besin, tarım ve hayvancılıkla ilgilendiğini anlatan Akbaş, “İnsanların sağlıklı eserler yemesini istiyorum. İnsanların benim üzere besin zehirlenmesi yaşamasını istemiyorum.” dedi.

Birebir sınıftan Berru Masraf de şuurlu bir tüketici olarak herkesin yediği eserleri denetim etmesi, ambalajlardaki metinleri okuması gerektiğini vurguladı.

AA’nın haberine nazaran, Masraf, “Laboratuvarda olmak ve yediğimiz, tükettiğimiz her şeyi, bedenimize ne girdiğini bilmek bence herkesin istediği bir şey. Bu yüzden bu kısmı tercih ettim.” tabirini kullandı.