Babacan: Ekonominin düzelmesi için önce hukuk ve özgürlük gerekli

Babacan: Ekonominin düzelmesi için önce hukuk ve özgürlük gerekli

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘Ekonomi Reform Paketi’ için ‘hayal kırıklığı’ değerlendirmesini yaptı. “Ekonominin düzelmesi sadece ekonomi politikalarıyla olacak iş değil” diyen Babacan, hukuk ve özgürlüklere dikkat çekti.

BİR YANDAN TEK HANELİ ENFLASYON SÖZ BİR YANDAN…’ 

Erdoğan’ın, “Fiyat istikrarını artık bir kenara koyuyoruz” açıklamasının enflasyonun tek haneye indirme hedefiyle 180 derece farklı olduğunu söyleyen Babacan, “Fiyat istikrarı, fiyatların zikzaklanmaması demek. Yasal düzenlemelerimize baktığımızda temel görevlisi Merkez Bankası. Para politikalarının ana hedefinin fiyat istikrarı olduğunu söyleyerek geldik bugüne kadar. Bir yandan metinde yazdığı gibi tek haneli enflasyon sözü verirken bir yandan da Merkez Bankası’yla, para politikalarıyla olan kavgalı duruşun devamının izlerini gördük” değerlendirmesinde bulundu. Cumhuriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Babacan şöyle devam etti:

‘EKONOMİNİN DÜZELMESİ SADECE EKONOMİ İLE OLACAK İŞ DEĞİL’ 

“Ekonominin düzelmesi sadece ekonomi politikalarıyla olacak iş değil. Özellikle hukukun üstünlüğü ilkesinin Cumhurbaşkanı tarafından içselleştirilmesi, somut adımlar atılması gerekiyor. Özgürlükler olmadan, sorunları teşhis etmeden, problemler üzerinde konuşmaya başlamadan çözüm aşamasına geçmek mümkün değil. Hastalığın tedavisini konuşuyoruz ama teşhisi konuşmak yasak. Hastalıktan bahseden herkes ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor.”

‘HERKES DAMATLA UĞRAŞIYOR, ONU GÖREVE GETİREN KİM?’

Babacan, “Herkes damatla uğraşıyor, onu göreve getiren kim?” diye sordu. Erdoğan’ın damadı, eski Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ilk milletvekili listesine konulurken parti içinden de itirazlar geldiğini anlatan Babacan şöyle devam etti:

“Kendisi çok ısrarcı oldu. O günkü başbakan mecbur kabul etmek zorunda kaldı. Bütün bu olanların faturasını tek bir kişiye yıkmak doğru değil. Onun için mesela bu Merkez Bankası rezervlerinin erimesi konusunda, ‘Taraflı cumhurbaşkanı, akraba bakan beraber yaptılar’ diyorum.

‘MADEM ÇOK İYİ İŞLER YAPTI, NİYE GİTTİ?’ 

Üzülerek söylüyorum ki şu anda görevdeki bakan arkadaşım da ayrılan ‘akraba bakan’ı övdü. Madem çok iyi işler yaptı, niye gitti, niye sen geldin? Bunlar kredibiliteyi çok etkileyen unsurlar. Döviz artmaya başladı, paket açıklandığı günlerde de piyasa bozuktu yani. Hatta o gün biraz daha bozuldu. Çünkü içeride kredibiliteye yardımcı olacak bir durum yok. Şu anda bu hükümetin söylediklerine kimse inanmaz, somut adım atmaları lazım.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir