Ayhan Bilgen HDP’den kopacak mı? Detayları Kıvanç El aktardı | Video

Ayhan Bilgen, HDP’den milletvekilliği yaptı. Daha sonra Kars Belediye Başkanlığına seçilmişti. Tabi 2014’teki Kobani eylemlerine ilişkin soruşturmada 25/9/2020 tarihinde tutuklandı, şuan cezaevinde.

Ayhan Bilgen, HDP’ye yönelik bazı eleştiriler getirmişti. Bilgen cezaevinden yaptığı açıklamada “Tersine Türkiyelileşme yaşıyor ve çözüm sürecindeki genişlemeyi kalıcı sandığı gibi CHP yönetimine ve hedefinin siyasi adımlarına bazı eleştiriler getirmişti.

HDP’DEN KOPACAK MI? YENİ 1 SİYASİ HAREKET BAŞLATACAK MI?

Ayhan Bilgen tutuklu olduğu için biz bunları Ayhan Bilgen’in avukatına Selçuk Nuray’a sorduk. Aslında Ayhan Bilgen bu konuda henüz net bir karar vermiş değil. Yine siyaseti ve gelişmeleri yakından takip ediyor. HDP’deki açıklamaları yakından takip ediyor.

KRİTİK TARİH

26 Nisan’da hakim karşısına çıkacak yargılandığı davada savunmasını yapmaya başlayacaktı. Bu savunma çerçevesinde yeni açıklamalar yapılabileceği ifade ediliyor. 26 Nisan’daki duruşmada

HDP’DEN KOPACAK MI, DEVAM EDECEK Mİ?

Aslında bunu da bu süreçten sonraki 26 Nisan’daki açıklamaların ardından göreceğiz. Diğer bir isim de aslında Altan Tan’dı. Altan Tan da siyaset yaptığı, milletvekilliği görevinde bulunduğu HDP’den istifa etmişti. Altan Tan’ın da bir siyasi parti kuracağı iddia ediliyordu. Bunu da yine Altan Tan’a sorduk.

Aslında Altan Tan şunu söyledi, CNN TÜRK’e bir internet sitesi kurduklarını, bu internet sitesi üzerinden bazı görüşleri paylaştıklarını, bu sitede işte AK Parti’de geçmişte siyaset yapan HDP’de yoğunluklu siyaset yapan isimlerin görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti. “Özel olarak bir parti kurma hedefimiz yok.” dedi. Ancak kapıyı da tam anlamıyla kapatmadı. Çok sayıda arkadaş var. Burada HDP’de siyaset yapmış, onların da görüşleri paylaşıyor. HDP’yi eleştiren isimler bu isimler tabi AK Parti içinde siyaset yapmış. Son dönem yine bu AK Parti içinden kopmuş hedefinden kopmuş isimler bu internet sitesi üzerinden görüşlerini açıklıyorlar. Bu ilerleyen süreçte bir siyasi partiye dönüşür mü? bu konuda henüz bir netlik yok. Ancak özel olarak parti kurmak amacıyla yapılmış bir hareket değildi.

 

YAKIN GELECEKTE ADIMLAR ATILACAK MI?

Hem Altan Tan cephesinde hem Ayhan Bilgen cephesinde bunu da süreç içinde takip edip göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir