‘Aşı yapıldığında 1 ay içinde daha sıkı frene basmış olacağız’

Ankara Üniversitesi’nde Alman aşısının gönüllü uygulamalarına katılan 56 kişi arasında bulunan öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal, pandeminin tüm dünyada devam ettiğini söyledi.

Ünal, Çin’den Sinovac aşısının da ilk bölümünün pazartesi günü Türkiye’de olacağını hatırlatarak, “Aşılar, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na gidecek. Orada 14 günlük bir inceleme periyodu var. Bunun içinde yeterli dozda madde var mı, toksik madde var mı, kirlenmiş mi, zararlı madde var mı 14 gün incelenecek. Oradan da onay çıkarsa, Sağlık Bakanlığı acil kullanım onayını verecek ve 50 milyon aşı 25 milyon kişiye 3 aylık bir periyotta yapılacak. Çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“VAKA SAYILARI ÇOK AZALACAK”

Türkiye’de vaka sayılarının azaldığını belirten Ünal, “Vakalar azalıyor; ama aşı yapıldığı zaman 1 ay içerisinde daha sıkı frene basmış olacağız. Vaka sayıları çok azalacak, ölümler çok azalacak. Umut ederim bunlar başarılır ve daha fazla ölüme neden olmadan bu hastalığın önünü kesmeyi başarabiliriz” ifadelerini kullandı. (DHA)

İlginizi ÇekebilirSon dakika... Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 26 Aralık tablosuSon dakika… Güncel corona virüsü verileri açıklandı! İşte 26 Aralık tablosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir