Asbest Uzmanları Derneği: Uçak gemisini denetlemek istiyoruz, hodri meydan!

Asbest Uzmanları Derneği: Uçak gemisini denetlemek istiyoruz, hodri meydan!

Brezilya Donanması’na ait ‘NAe São Paulo’ isimli uçak gemisinin gövdesi, açık artırmayla Türkiye’deki gemi söküm tersanesi SÖK Denizcilik ve Tic. A.Ş’yi temsilen Rio de Janeiro şirketi Cormack Maritima tarafından satın alınarak, söküm için İzmir’in Aliağa ilçesine getirileceği açıklandı.

Uçak gemisinin 600 ton asbest barındırdığı iddia edilirken, yaşanan durum çevre aktivistleri ve bölge halkının tepkisine neden olmuş, konuyu CHP ve HDP milletvekilleri de Meclis’e taşmıştı.

“DENETLEME İŞLEMİNİ ÜCRETSİZ VE GÖNÜLLÜ YAPMAYA TALİBİZ”

Konu ile ilgili Asbest Uzmanları Derneği (ASUD) ise yaptığı açıklamada “Brezilya’nın başından attığı bela Aliağa’ya geliyor! Türkiye asbest ve radyoaktif madde çöplüğü değildir! Asbest ve toksik madde yüklü Sao Paulo gemisi yolda!” ifadelerini kullandı. 1-7 Nisan Asbest Farkındalık Haftası’nın son gününde ise dernek, gemi sökümünün denetleme işlemini ücretsiz ve gönüllü olarak yapmaya talip olduklarını açıkladı.

“ALİAĞA VE ÇEVRESİ ASBEST ÇÖPLÜĞÜ DURUMUNDA”

Gazete Duvar’ın haberine göre, Dernek Başkanı Mehmet Ensari, bazı denetlemelerin kurallara uygun olarak yapılmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Maalesef kurallara uygun yapılmıyor. Gemi 1960 yapımıdır. Gemilerde çok ciddi miktarda asbest kullanıldığı yıllar ve asbestin tehlikesinin umursanmadığı yıllardır. Brezilya’daki sivil toplum kuruluşları böyle riskli bir gemi ülkelerinden gittiği için çok rahatlamışlar. Üzülerek söylüyoruz ama Aliağa ve çevresi asbest çöplüğü durumundadır. Koca gemilerden 3-5 kilo çıktı diye kağıt üzerinde gösteriyorlar. Maalesef asbest çevreye yayılıyor. Biz de dernek olarak hodri meydan dedik. Ücret de istemiyoruz. Gönüllü olarak bu geminin denetimini yapmaya talibiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir