Antalya’da mide kanserini atlatan bayan: Su bile içemiyordum, daima kusuyordum

Ankara’da ikamet eden 74 yaşındali Mihriban Gençay’a 2017 yılında mide kanseri tanısı konuldu.

Hastalığın daha da ilerlememesi için amliyat olan emekli bayan, midesinin tamamını aldırdırdı ama hastalıktan kurtulamadı.

Bu sefer yediği her şeyi çıkarmaya başlayan ve daima kusan Mihriban Gençay, su bile içememeye başladı.

Durumu günden güne kötüleşti

Doktorlar bu durumun süreksiz olduğunu, bir müddet sonra düzeleceğini söylediği Gençay’ın durumu günden güne berbatlaştı.

32 kilo verdi

Yeterli beslenemediği için 84 kilodan 52 kiloya düşen bayan, Antalya’da yaşayan kızının teklifiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlu Tabibi Doç. Dr. Tuğrul Çakır’a başvurdu.

Sıkıntılları giderildi

DHA’nın haberine nazaran; Doç. Dr. Çakır’ın yaptığı ameliyatla sıhhatine kavuşan 74 yaşındaki bayan, zahmetli günleri geride bıraktı.


“Su bile içemiyordum, daima kusuyordum”

Mihriban Gençay, midesi alındıktan sonra kusmaların başladığını belirterek, “5 yıl boyunca kıvırcık salatası, pirinç pilavı ve ekmekle beslendim. Su bile içemiyordum.” dedi.

Sıkıntılarının tahlili için pek çok sefer doktora başvurduğunu belirten Gençay, hiçbir sonuç alamadığını söz etti.

Şeker hastası olduğu için orta öğün yemesi gerektiğini, fakat hiçbir şey yiyemediğini söyleyen Mihriban Gençay, “Sütü ağzıma koyamıyordum. Yoğurt hiç yiyemiyordum. Daima kusuyordum.” diye konuştu.

“İstediğim her şeyi yiyip içiyorum”

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Tuğrul Çakır’a başvurduktan sonra yapılan pek çok tetkikin akabinde yaşadığı bu durumun düzeltilmesi için ameliyata karar verildiğini söyleyen Gençay, ameliyatın akabinde kendini çok uygun hissettiğini kaydetti.

Doktoruna teşekkür eden bayan, “Yiyemediğim yumurtayı yiyorum, 8 bardak çayımı içiyorum, kilo almaya başladım. İstediğim her şeyi yiyip içiyorum. Bunu Tuğrul hocama borçluyum. Cenabı Allah ilmini arttırsın. Allah razı olsun beni kurtardı.” dedi.

“Yaşadığı külfetlerinden kurtuldu”

Doç. Dr. Tuğrul Çakır ise hastanın kendilerine daima kusma şikayetiyle geldiğini söyledi. Yaklaşık 5 yıl evvel kanser nedeniyle midesinin tamamı alınan hastanın ameliyattan 1 ay sonra bilhassa geceleri ağırlaşan kusma yaşadığını anlatan Doç. Dr. Çakır, “Ankara’da başvurduğu tabipler ilaç tedavisi uygulamış fakat sorun düzelmemiş.” tabirlerini kullandı.

Mihriban Gençay’ın sıhhatine kavuşması için ameliyat kararı aldıklarını söz eden Doç. Dr. Çakır, şu tabirleri kullanarak açıklamalarda bulundu;

“Ameliyat sırasında ağızdan verdiğimiz ilacın onikiparmak bağırsağına gittiğini, onikiparmak bağırsağından gelen safranın ise aşağıya gitmekten fazla ağza yöneldiğini gördük.

İnce bağırsağı daha evvelki ameliyatta anastomoz (organların birbirine dikilmesi) yapılan noktadan ayırdık ve yaklaşık 20 santimlik ileri kısmına tekrar anastomoz yaptık.”

Ameliyat sonrası hastanın sıhhat durumunun çok güzel olduğunu, artık her şeyi yiyebildiğini kaydeden Doç. Dr. Çakır, “Sağlığı düzgün. Yaşadığı sorunlarından kurtuldu.” dedi.