“Anadolu Ermenilerinin kemikleri ve kültürel varlığı üzerine niçin beton döküyorsunuz?”

“Anadolu Ermenilerinin kemikleri ve kültürel varlığı üzerine niçin beton döküyorsunuz?”

Ankara Ulus’ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yürütülen inşaat çalışmaları sırasında insan kemikleri bulunmuş, bu kemiklerin kaynaklarda Ermeni ve Katolik mezarlığı olarak görülen alanda, Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri tarafından inceleme yapılmasına karşın beton dökümüne devam edilmişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, “Anadolu Ermenilerinin kemikleri ve kültürel varlığı üzerine neden beton döküyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Paylan, soru önergesinde, şu ifadelere yer verdi: “Kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak kayda geçen bölgede tarihi kilise ve hamamın da bulunduğu tespit edilmiştir. Mezarlıklara ve kent hazıfasına yapılan bu saldırı, kamuoyunda büyük tepkiye neden olmaktadır.”

“ERMENİ MEZARLIĞI ÜZERINE YAPILAN İNŞAAT NİÇİN DURDURULMUYOR?”

Paylan’ın Çevri ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yönelttiği sorular şöyle:

1) Ermeni mezarlığı üzerine yapılan TOKİ inşaatı neden durdurulmamaktadır?

2) TOKİ’nin Ankara’nın kültürel varlıkları ve kent hafızasını yok ettiğinin farkında mısınız?

3) Anadolu Ermenilerinin kemikleri ve kültürel varlığı üzerine neden beton döküyorsunuz?

NE OLMUŞTU?

Ulus’ta daha önce yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için İtfaiye Meydanı’nda bulunan dükkânlar boşaltılmış, inşaat çalışmalarına başlanmıştı. Hafriyat çalışması esnasında ortaya çıkan insan kemikleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkililerince incelenmek üzere götürülmüştü.

Tapu kayıtlarında eski bir ermeni ve Katolik mezarlığı olduğu bilinen inşaat alanındaki çalışmanın durdurulması çağrısında bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, konuyu yargıya taşıyacağını duyurmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir