Almanya’da 130 nüfuslu köy 50 bin haneye yetecek güç üretiyor

Yunus Ülger

Enerji krizi sebebiyle Almanya ve birçok Avrupa ülkesi gelecek kışı nasıl geçireceğini düşünürken, Almanya’da küçük bir köyün bu türlü bir telaşı yok. Başşehir Berlin’e 80 km kadar uzaklıkta bulunan 130 kişinin yaşadığı Feldheim köyü, elektrik ve ısısını yenilenebilir güç kaynaklarından kendisi üretiyor. 55 rüzgar türbini ile solar panelleri, yalnızca köyün elektrik gereksinimini karşılamakla kalmıyor, 50 bin haneye yetecek kadar elektrik üretme kapasitesine sahip. Güç bağımsızlığını 10 yıl kadar sağlayan köy, biyogaz tesisiyle de ısınma muhtaçlığını karşılıyor. Köy, yalnızca Almanya’da örnek gösterilmiyor, dünyanın birçok ülkesinden uzman ve siyasetçilerin uğrak yeri olmuş. Güç krizinin başlamasıyla birlikte medyanın ilgi odağı olan köy hakkında çok sayıda haber yayınlandı.

1995’DE BİRİNCİ RÜZGAR TÜRBİNLERİ KURULUYOR

Feldheim köyü, güç bağımsızlığında birinci adımı 1995 yılında dört rüzgar türbini kurarak atıyor. O vakit öğrenci olan inşaat mühendisi Michael Raschemann, rüzgarı bol olan köyün halkına fikrini açıklıyor. Ne var ki, birinci etapta fikri pek istek görmüyor. Yüklü olarak mısır ve çavdar üreten köylüler, gürültüden çekiniyor, türbinlerin eserlerine ziyan vereceğini düşünüyor. Raschemann, sonunda köylüleri ikna ediyor, köyün kooperatifi kendisine rüzgar türbini bir tarlayı icara veriyor. Böylelikle dört rüzgar türbiniyle yenilenir güce birinci adım atılıyor. Şu anda köyde 55 rüzgar türbini bulunuyor.

GÜNEŞ PANELLERİ KURULUYOR

Feldheim köylüleri, rüzgar türbinleri ile yetinmiyor, 2008’de güneş gücünden elektrik üretmek için harekete geçiyor, bunun için köye güneş panelleri kuruluyor. Bu paneller, 600 haneye yetecek elektrik üretecek kapasiteye sahip. Şu anda 130 nüfuslu köyün ürettiği elektrik, 50 bin hanenin gereksinimini karşılayacak fiyatta. Feldheim köyü, kendi gereksiniminden fazla elektriği mahallî kamu elektrik sistemine aktarıyor.

Isınmada da bağımsız olmak isteyen ve yenilenebilir güce yönelen Feldheim köylüleri, 2008 yılında biyogaz tesisi kuruyor. Bunun için köydeki elektrik ve ısınma sınırlarının sahibi Eon Edis şirketinden çizgileri satın almak istiyor, ne var ki şirket satmıyor. Bunun üzerine kendileri bir şirket kuran köylüler, kendi elektrik ve ısınma sınırlarını döşüyor. Her hane 3 bin euro sermaye ile katılıyor, kalan 1,7 milyon euro’yu Avrupa Birliği (AB) ile Brandenburg Eyaleti sağlıyor. Böylelikle Feldheim köylüleri, güçte tam bağımsızlığına kavuşuyor. Feldheimlılar elektriğin kilovat saatine 12 cent, ısınma için ise kilovat başına 7,5 cent ödüyor. Brandenburg Eyaleti’nde şu anda elektriğin kilovat saati 37 cent dolayında bulunuyor.

DÜNYANIN DA İLGİ ODAĞI OLDULAR

Feldheim köyünün bağlı olduğu Treuenbritzen kentinin Belediye Lideri Michael Knape, Filipin’de geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Asya Güç Konferansı’na davet edilmiş. Japonya’dan, Guatemala’dan ve diğer birçok ülkeden uzmanlar ve siyasetçiler köyü ziyaret etmiş. Belediye Lideri Knape, güçte bağımsız olmak için yola çıkmadıklarını, önceliklerinin yenilenebilir güç olduğunu söylüyor. Bunun da merkezi olmayan bir güç sistemiyle muhtemel olduğunu belirtiyor. Projenin mimarı inşaat mühendisi Michael Raschemann ise projenin köylülerin iştiraki ve takviyesiyle muvaffakiyete ulaştığını vurguluyor.